Kā neļaut vēderam streikot antibiotiku lietošanas laikā

LAURA BLUMBERGA sarunā ar pediatri GUNU DEKSNI

Antibiotikas ir viens no galvenajiem medikamentu veidiem, kā cīnīties ar dažādām infekciju slimībām un iekaisumiem. Tāpat kā visām zālēm, arī antibiotikām ir nevēlamas blaknes, kas var negatīvi ietekmēt pacienta pašsajūtu. Viena no nepatīkamākajām blakusparādībām ir to izraisīta caureja, kas var skart gan pieaugušos, gan bērnus. Kāpēc organisms tā reaģē uz zālēm un ko darīt, lai uzlabotu pašsajūtu, skaidro Mātes un bērna veselības aprūpes centra pediatre GUNA DEKSNE.

Reizēm katra cilvēka dzīvē ir slimība, ar kuru cīnīties var vienīgi ar antibiotiku palīdzību. Guna Deksne skaidro, ka mūsdienās ārsti cenšas pacientus ārstēt, pēc iespējas retāk izmantojot antibiotiku palīdzību, jo pēc to lietošanas, ievērojami samazinās dabiskā organisma imunitāte, kas var veicināt atkal citu saslimšanu. Tomēr ir reizes, kad bez antibiotiku palīdzības iztikt nevar un tās ir jālieto, lai veiksmīgi uzveiktu slimību. Kas īsti slēpjas zem vārda \"antibiotikas\"? Tas ir vielu maisījums, kas nogalina baktērijas vai aptur to vairošanos. Antibiotikas ir ķīmiski savienojami, kas nomāc nelabvēlīgo mikroorganismu attīstību cilvēka organismā. Antibiotikas jālieto tikai tajos infekciju gadījumos, kad asinsritē ir nonākuši nevēlamas baktērijas, kas apdraud un kaitē normālām organisma funkcijām.

 

Guna Deksne uzsver, ka antibiotiku lietošana ir jāuztver nopietni un ir absolūti nepieļaujami, ka netiek ievēroti to lietošanas nosacījumi – lietošanas ilgums, devas utt., jo tas vai nu ievērojami samazina zāļu efektivitāti, vai pat apdraud pacienta veselības stāvokli.

 

Kāpēc vēders sāk streikot

Ja tomēr ārsts uzskata, ka konkrētajā gadījumā vispareizākā ārstēšanas metode ir antibiotiku kursa sākšana, jāņem vērā, ka antibiotikām, tāpat kā jebkurām zālēm, ir novērojamas dažādas nevēlamas blaknes. Viena no biežāk sastopamajām un nepatīkamākajām – to izraisīta caureja, kas var notikt gan tūlīt pēc ārstēšanās sākšanas, gan arī pat dažas nedēļas pēc antibiotiku kursa lietošanas beigām. Guna Deksne skaidro, ka viens no iemesliem var būt alerģija pret konkrētajām antibiotikām, bet otrs – tas, ka antibiotikas maina zarnu mikrofloru – samazina ne vien slimību izraisījušo baktēriju, bet arī gremošanas traktā dabiski mītošo labo baktēriju skaitu, līdz ar to proporcionāli palielinās slikto, t.i., patogēno, baktēriju skaits. “Normālos apstākļos, ja labo baktēriju ir pietiekami, tad sliktās baktērijas organismā eksistē un nevairojas, bet, uzsākot lietot antibiotikas, labās baktērijas iet bojā un sliktās – patogēnās – sāk vairoties un izdalīt toksīnus, kas rada iekaisumu zarnu sieniņā, rezultātā rodas caureja. Šādā gadījumā klasiskākie simptomi ir sāpes vēderā, biežāka un ūdeņaināka vēdera izeja. Dažkārt var pievienoties arī drudzis, nespēks un, ja pietiekamā daudzumā netiek lietots šķidrums, arī atūdeņošanās. Dažkārt pēc antibiotiku lietošanas cilvēka organismā var aktivizēties arī dažādas sēnītes, kas var radīt gan iekšķīgas, gan ārīgas problēmas. Tomēr ne vienmēr notiek tā, ka antibiotiku lietošana cilvēkam izraisa iepriekš pieminētās blaknes, reizēm pacienta imūnsistēma ir pietiekami stabila un antibiotiku lietošana nekādā veidā neietekmē zarnu mikrofloru,” skaidro ārste.

 

Kā zināt, vai medikamentu izraisītā caureja ir jau pieminētā blakne vai tomēr – alerģijas izpausme? Ārste skaidro: “Ja drīz pēc antibiotiku lietošanas sākšanas parādās ne vien caureja, bet vēl arī, piemēram, kaut kādi neizskaidrojami izsitumi uz ādas vai slikta dūša, vemšana, visdrīzāk, tā tomēr ir alerģiska reakcija uz konkrēto medikamentu. Šādā gadījumā par to jāinformē ārstējošais ārsts un konkrētās antibiotikas jāpārtrauc lietot, tā vietā izvēloties citas. Vēlams, lai pats pacients atcerētos konkrēto medikamentu nosaukumu, lai citreiz izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, kā arī noteikti ārstam par to medicīniskajā kartītē jāizdara ieraksts, lai nākotnē šo medikamentu pacientam nenozīmētu.”

 

Ja nu tomēr, sākot antibiotiku kursu, alerģiskās izpausmes neparādās, lai izvairītos no iespējamās nepatīkamās blaknes, kāda ir caureja, ieteicams lietot probiotikaslabos mikroorganismus, kas strauji vairojas un nomāc nevēlamas mikrofloras attīstību un vairošanos resnajā zarnā. Probiotikas satur dažādi skābpienu saturoši produkti, piemēram, kefīrs, bezpiedevu jogurts, jogurta dzērieni utt.

Visu rakstu lasiet veselības žurnāla \"ārsts.lv\" aprīļa numurā!

Laura Blumberga