Evita Jakušonoka: Pirmā palīdzība pēc saules apdeguma

Saules apdegums ir iekaisuma reakcija uz ultravioletā (UV) starojuma izraisīto bojājumu ādas slāņos. Melanīns ir pigments, kas piešķir  ādai krāsu un aizsargā to pret saules stariem. Melanīns iedarbojas, padarot tumšāku neaizsargāto, saulei pakļauto ādu. Saražotā melanīna daudzumu nosaka ģenētika, tāpēc daži cilvēki saulē apdeg, bet citi iedeg. Abējādi tās ir ādas šūnu bojājumu pazīmes. Cilvēkiem ar mazāku melanīna daudzumu ilgstoša neaizsargāta saules iedarbība var izraisīt ādas šūnu apsārtumu, pietūkumu un sāpīgum, ko sauc arī par saules apdegumu.

Saules apdegums ir ķermeņa reakcija uz UVB gaismas izraisītajiem DNS bojājumiem. Minētais bojājums galvenokārt ir timīna dimēra veidošanās. Ķermenis atpazīst bojājumus, kas pēc tam iedarbina vairākus aizsardzības mehānismus, tostarp DNS remontu, lai atjaunotu bojājumus, apoptozi un lobīšanos, lai noņemtu neatgriezeniski bojātas ādas šūnas, palielinātu melanīna ražošanu, lai novērstu turpmākus bojājumus. Saules apdegums izraisa iekaisuma procesu, tostarp prostanoīdu un bradikinīna veidošanos. Vecums ietekmē arī to, kā āda reaģē uz sauli. Bērni, kuri jaunāki par sešiem un pieaugušie, kuri vecāki par sešdesmit gadiem, ir jutīgāki pret sauli. Rodoties saules apdegumam:

  1. dzeriet daudz ūdeni. Saules apdegums izvada šķidrumu uz ādas virsmas un no ķermeņa. Apdegot saulē, papildus ūdens dzeršana palīdz novērst dehidratāciju. Svarīgi ir rehidratēt ķermeni, dzerot sporta dzērienus. Kamēr āda dzīst, tas palīdz atjaunot elektrolītus;
  2. lai mazinātu sāpes, ejiet vēsā vannā vai dušā. Tiklīdz izkāpjat no vannas vai dušas, viegli nosusiniet ādu, bet atstājiet uz tās nedaudz ūdens. Ja atrodaties auksta baseina, ezera vai okeāna tuvumā, ātri iegremdēties, lai atdzesētu ādu, taču tikai uz dažām sekundēm, lai nepaildzinātu ekspozīciju. Turpiniet atdzesēt ādu ar aukstām kompresēm;
  3. izmantojiet mitrinošus krēmus, piemēram ar alveju, lai palīdzētu nomierināt saulē apdegušo ādu. Nelietot ziedes uz eļļas bāzes, kas aiztur siltumu un pasliktina apdegumu. Bojājuma vietās iespējams lietot arī hidrokortizona krēmu;
  4. lietojiet aspirīnu vai ibuprofēnu, lai palīdzētu samazināt pietūkumu, iekaisumu, apsārtumu un diskomfortu;
  5. ja ādā veidojas pūslīši, ļaujiet tiem sadzīt. Pūšļu veidošanās  nozīmē, ka  ir otrās pakāpes saules apdegums;
  6. kamēr āda dzīst, esiet īpaši uzmanīgi. Lai izvairītos no turpmākā  kairinājuma un saules, valkājiet brīvu, mīkstu, elpojošu apģērbu, kas nosedz visa ķermeņa ādu;
  7. apmeklējiet ārstu. Ja uz ķermeņa ādas ir daudz pūslīši, rodas drudzis, drebuļi, esat noreibis vai apmulsis, ir jāmeklē medicīniskā palīdzība. Nepārduriet pūslīšus, jo tas var izraisīt infekciju!

Bērniem

Saulei nekādā gadījumā nedrīkst pakļaut zīdaiņus, kuri jaunāki par sešiem mēnešiem. Jauna āda sadzīst ātrāk, taču tā arī mazāk spēj pasargāt no saules ievainojumiem.

  • Apdeguma gadījumā - nomazgāt ādu tīrā, vēsā ūdenī, lai to atdzesētu.
  • Bērnam, kurš jaunāks par vienu gadu, saules apdegums jāuzskata par ārkārtas situāciju. Nekavējoties zvaniet ārstam!
  • Ja bērnam ir viens gads vai vairāk un radušās stipras sāpes, tulznas, letarģija vai drudzis virs 38,3○ C, zvaniet ārstam!
  • Saules apdegums var izraisīt dehidratāciju. Lai aizstātu ķermeņa šķidrumus, dodiet bērnam ūdeni vai sulu. Ja bērns regulāri neurinē, sazinieties ar ārstu - šī ir ārkārtas situācija!
  • Uzklājiet vieglu mitrinošu losjonu, lai nomierinātu ādu, bet neierīvējiet to.
  • Nelietojiet nekādus ārstnieciskus krēmus, piemēram, hidrokortizonu, ja vien to nav norādījis pediatrs.
  • Neļaujiet bērnam atrasties saulē, līdz saules apdegums sadzīst.

Saules apdegumi paātrina ādas novecošanos un ir galvenais cēlonis ādas ļaundabīgo audzēju attīstībai, tāpēc svarīgi atcerēties, ka reizi gadā nepieciešams apmeklēt dermatologu un izmeklēt ādu, apskatot  veidojumus ar dermatoskopu.

Foto: Shutterstock

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2022. gada maija numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!