Evita Jakušonoka: Estētisko injekciju izraisītās komplikācijas

Attīstoties mūsdienu zinātnei un iespējām, visi vēlamies dzīvot skaistāk un saglabāt jaunību maksimāli ilgi. Šobrīd cilvēki cenšas samazināt radikālās ķirurģijas iespējas, aizvietojot tās ar mazāk invazīvām, kur ir ātrāks atveseļošanās periods un nav tik daudz blakus parādību jeb komplikāciju.

Viena no biežāk estētikā pielietotajām metodēm ir mezoterapijas injekcijas, kā rezultātā iespējams samazināt novecošanas procesu. Procedūras laikā ādu apgādā ar nepieciešamajām aktīvajām vielām, tādā veidā stimulējot tās atjaunošanas dabiskos mehānismus (fibroblastu stimulācija, kolagēna un elastīna sintēzes palielināšana). Pirmo reizi mezoterpiju 1952. gadā pielietoja Francijā, lai ārstētu asinsvadu un limfātiskās sistēmas traucējumus.

Mezoterapiju iespējams izmantot, rodoties pirmajām sīkajām grumbiņām, pigmentācijas traucējumiem, ādas sausuma un elastības zudumam, paplašinātām porām, kuperozei jeb apsārtušai sejas ādai, matu izkrišanai, kā arī, lai sagatavotu ādu pirms invazīvākām procedūrām.

Mezoterapija ir bioloģiski aktīvu un ādai vitāli nepieciešamu vielu (hialuronskābes, vitamīnu, aminoskābju, minerālvielu un citu) ievadīšana ādas virsējā un vidējā slānī ar mikroinjekciju palīdzību, izmantojot īpaši smalku adatu. Mezoterapija aktivizē šūnu vielmaiņas procesus un veicina ādas struktūras, elastības un tonusa uzlabošanos. Injekcijas iespējams veikt sejai, kaklam, dekoltē zonai, kā arī plaukstu virspusei. Produktā esošo vielu sastāvu un koncentrāciju piemeklē katram pacientam individuāli, izvērtējot viņa vecumu, indikācijas un ādas stāvokli. Tā ir ārstnieciska procedūra, uzsākot kursu veic rūpīgu anamnēzes ievākšanu un ādas stāvokļa izvērtēšanu. Īpaša vērību pievērš alerģisku reakciju noskaidrošanai. Mezoterapiju neveic grūtniecēm un bērniņa barošanas laikā, kā arī, ja pacientam ir saistaudu saslimšanas, infekcijas vai akūtas saslimšanas.

Mezoterapijas procedūrai komplikācijas ir reti sastopamas, biežāk un sarežģītākas blakus parādības novēro filleru un botulīna toksīna injekciju laikā. Mezoterapijas procedūrai iespējamas:

  • infekcijas – neapskatot katru klientu un neievācot anamnēzi, var nepamanīt tikko attīstījušos herpes injekciju uz ādas. Šādā gadījumā veicot injekcijas, infekciju varam izplatīt plašākā zonā, kā rezultātā pacientam būs komplicētākā un ilgākā ārstēšanās. Otrs biežākais komplikāciju iemesls, kad injekciju zonās novēro apsārtumu, pietūkumu, strutu attīstīšanos, liecina par smagiem aseptikas pārkāpumiem, tāpēc ļoti rūpīgi jāizvērtē vieta un speciālists, kur veikt injekcijas. Arī pēc procedūras ļoti svarīgi ievērot visus ieteikumus, jo pretējā gadījumā var rasties blakus parādības. Pēc procedūras 12 stundas nedrīkst lietot dekoratīvo kosmētiku, septiņas dienas apmeklēt solāriju un uzturēties saulē, piecas dienas apmeklēt pirti, saunu, baseinu un sporta zāli;
  • alerģiskas pazīmes kā izsitumi, nieze, dedzināšana, apsārtums un tūska injekciju vietās. Mezoterapijas kokteiļi sastāv no daudzām aktīvām vielām un jutīgākam pacientam var rasties kādi no alerģijas simptomiem;
  • mikrohematomas ir invazīvo procedūru blakusefekts, turklāt riska grupā ir smēķētāji, sievietes menopauzes un menstruāciju periodā, pacienti ar kuperozi, kā arī antikoagulantu lietotāji. Mikrohematomas ir visai bieži sastopamas, tās lielākoties pāriet 3 līdz10 dienu laikā;
  • ja pirmās 7 līdz 14 dienas pacients uzturas tiešās saules ietekmē bez saules aizsargkrēmiem un pēc procedūras neievēro speciālista ieteikumus, injekciju vietā rodas pastiprināta pigmentācija.

Otrā biežākā procedūra, ko izmanto ādas kvalitātes uzlabošanai ir biorevitalizācija. Salīdzinājumā ar mezoterapiju, te lielākoties izmanto tikai hialuronskābi, kas ir lielākā koncentrācijā nekā mezoterapijā un reti ir citu aktīvo vielu piejaukumi, kas  jutīgiem pacientiem var izraisīt kādu alerģisko reakciju. Hialuronskābe ir saistaudu galvenais struktūrelements, tā nodrošina ādas jaunību. Jauniem cilvēkiem hialuronskābes daudzums dermā ir pietiekams, lai āda izskatītos jauna un skaista. Tomēr ar gadiem tās apjoms mazinās, un samazinās ādas tonuss, elastība, āda zaudē dzīvīgo izskatu un veidojas grumbas. Pēc hialuronskābes ievadīšanas, ādā atjaunojas mitruma līmenis un vienlaikus tiek stimulēta kolagēna sintēze. Samazinās tā sairšanas ātrums, tiek stimulēta arī paša organisma hialuronskābes sintēze. Ādu ne tikai mitrina, bet tā arī atjaunojas uzlabojas un nostiprinās sejas ovāls.

Biorevitalizācijas ir piemērota dehidrētai ādai, rodoties pirmajām novecošanās pazīmēm (sausums, krunciņas, pigmentācija), pirms vasaras sezonas, kā arī pēc ādas lāzerslīpēšanas, plastikas operācijām, ķīmiskā pīlinga.

Komplikācijas ir līdzīgas kā mezoterapijas procedūrai – infekcijas, injekciju vietā var veidoties mikrohematomas, pigmentācijas traucējumi un ļoti reti sastopamas alerģiskās reakcijas, jo izmanto tikai hialuronskābi.

Estētiskajā medicīna pielieto arī trombocītiem bagātās plazmas injekcijas jeb PRP, kur zemādā ievada paša pacienta materiālu, kā rezultāta alerģisko reakciju riska praktiski nav. Asins plazma, kas bagātināta ar trombocītiem, ir viens no svarīgākajiem mūsdienu reģeneratīvās un estētiskās medicīnas sasniegumiem. Pēdējo gadu laikā šis zinātnes virziens plaši attīstās un tiek aktīvi lietots dažādās medicīnas nozarēs. Plazmas injekciju metodi pielieto visā pasaules medicīnā. Metodes pirmsākumi ir autohemoterapija, kuras lietošanas vēsture sniedzas vairāk nekā 100 gadu senā pagātnē. Procedūru iespējams veikt, ja ir:

  • ar novecošanos saistītās ādas izmaiņas;
  • samazināts ādas turgors, elastība;
  • ādas sausums, lobīšanās;
  • pigmentācijas traucējumi;
  • ādas atjaunošana pēc pīlinga, lāzera;
  • akne jeb pinnes, post aknes rētas
  • matu atjaunošanai, procedūras laikā novērš matu izkrišanu, atjaunojas to augšana un struktūra. Mati kļūst biezāki un spīdīgāki, atjaunojas mata struktūra.

Šai procedūrai ir novērotas arī komplikācijas, kā, piemēram:

  • mikrohematomas jeb zilumi injekciju vietā, kas pāriet dažu dienu laikā
  • pietūkums, apsārtums pirmās stundas pēc procedūras;
  • ādas kairinājums, jutīgums divas līdz trīs dienas pēc procedūras, tāpēc būtu jāizvairās no papildus ķīmiskām un agresīvām vielām ikdienas kosmētikas produktos;
  • infekcijas -  injekciju vietā var novērot apsārtumu, strutas, pietūkumu, sāpes.

Šobrīd plaši piedāvā estētiskās injekcijas gan kosmētiskajos kabinetos, gan ārstniecības iestādes, bet mums pašiem ir jābūt atbildīgiem par savu veselību, tāpēc, izvēloties, kur veikt injekcijas, ļoti rūpīgi  jāizpēta pakalpojuma sniedzēja atbilstošā izglītība un iestādes sertifikācija. Droša injekciju metode, piemērota vide un speciālists samazina blakusparādību attīstīšanās risku.

Foto: Shutterstock

Raksts publicēts „Ārsts.lv” 2023. gada marta numurā!

Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai, saskaņojot ar portāla redakciju!