Uģis Bērs, Jevgēņis Tihonovs: Vairogdziedzera hormoni analīzēs

Nereti ārsts nozīmē vairogdziedzeru hormonu analīzes, piemēram, gadījumos, ja ir sūdzības par vielmaiņas traucējumiem – strauju pieņemšanos svarā vai, gluži pretēji, strauju svara samazināšanos, kam iemesls nav spēja diētas maiņa. Arī gadījumos, kad sūdzības rada sirdsdarbības ātrums u.c. Ko nozīmē analīžu lapā ierakstītie burti T3, T4, TSH, TPO, skaidro Centrālās laboratorijas speciālisti.

Tireotropais hormons (TSH) ir hipofīzes hormons. Hipofīze ir neliels endokrīns dziedzeris, kas atrodas galvas smadzenēs. Tā izstrādātais hormons TSH regulē citu hormonu darbību, tostarp vairogdziedzera hormonu darbību. Tiroksīns (T4) un trijodtironīns (T3) ir paša vairogdziedzera hormoni, t.i., hormoni, kuri tiek izstrādāti vairogdziedzerī pēc tireotropā hormona iedarbības.

Hipofīze izstrādā TSH hormonu, līdzko asinīs samazinās T4 un T3 hormonu līmenis. TSH ar asinīm nonāk vairogdziedzerī un dod signālu izstrādāt T3 un T4. Tāpēc TSH ir galvenais rādītājs, ko nosaka, veicot jebkuras hormonu analīzes asinīs.

Vairogdziedzera hormoni T4 un T3 kontrolē organisma bāzes vielmaiņu, t.i., enerģētisko vielmaiņu, kad cilvēks neveic nekādu darbību. Ja cilvēku noliktu horizontālā stāvoklī istabā ar temperatūru 36,6 °C un lūgtu nekustēties, cilvēks tik un tā tērēs enerģiju. Šī enerģija tiek tērēta sirdsdarbībai, nervu impulsu pārvadei, zarnu peristaltikai un citiem procesiem, bez kuriem cilvēks vienkārši nevar dzīvot. Visu šo procesu aktivitāti ietekmē vairogdziedzera hormoni.

Tiroksīns (T4) ir galvenais vairogdziedzera hormons, kas veido 90% no vairogdziedzerī izdalīto hormonu daudzuma. Cipars 4 nozīmē, ka hormona molekulai ir piesaistīti četri joda atomi. Tāpēc šo hormonu sauc arī par tetrajodtironīnu. Vairogdziedzeris ir galvenais joda patērētājs cilvēka organismā.

Trijodtironīna (T3) aktivitāte ir 10 reižu lielāka par tiroksīna aktivitāti. Tikai 10% trijodtironīna veidojas vairogdziedzerī, bet pārējie 90% veidojas visā cilvēka organismā, no tiroksīna atdaloties vienam joda atomam. Tieši trijodtironīns izraisa visus galvenos vairogdziedzera hormonu efektus organismā.

Bieži var redzēt, ka ārsti nosūtījumos uz analīzem raksta FT3 vai FT4. F burts nozīmē brīvais (nesaistītais) hormons: brīvais trijodtironīns un brīvais tiroksīns. Šāds apzīmējums ieviests, jo vairogdziedzera hormoni organismā lielākoties ir saistīti ar olbaltumiem. Tiklīdz vairogdziedzera hormoni tiek izdalīti asinīs, tos satver tiroksīnsaistošais globulīns – īpašais olbaltums, kas, līdzīgi krāvējam, satver hormonu un aiznes uz vajadzīgo vietu. Hormoni saistītā veidā ir neaktīvi. Tie sāk darboties tikai tad, kad globulīns tiek atdalīts un hormons kļūst brīvs.

Paaugstināts FT3 un FT4 līmenis ir hipertireozes (tireotoksikozes) gadījumos – kad ir pastiprināta vairogdziedzera darbība, pazemināts – hipotireozes jeb samazinātas funkcijas gadījumos. Precīzu skaidrojumu, ja analīzēs konstatētas novirzes no normas, sniegs ārsts, ņemot vērā arī citu izmeklējumu rezultātus, pacienta lietotos medikamentus (kas arī var ietekmēt analīžu rezultātus) un citus faktorus, un attiecīgi lems par vēlamo terapiju.

Svarīgi ir ne tikai hormoni, bet arī antivielas. Antivielas var būt trīs veidu: antivielas pret tireoglobulīnu, antivielas pret tireoperoksidāzi (AV pret TPO) un TSH receptoru antivielas.

Antivielas pret tireoperoksidāzi tiek izstrādātas cilvēka organismā pret tireoperoksidāzi, kas piedalās T3 un T4 hormonu izstrādē. Ir pierādīts, ka antivielas pret TPO ir paaugstināts 7–10% sieviešu un 3–5% vīriešu. Paaugstinātas antivielas pret TPO parasti tiek saistītas ar samazinātu vairogdziedzera funkciju.

Antivielas pret tireoglobulīnu arī tiek izstrādātas cilvēka organismā, bet ir paaugstinātas retāk: 5% sieviešu un 3% vīriešu. Šīs antivielas bieži ir paaugstinātas autoimūna tireoidīta jeb vairogdziedzera iekaisuma gadījumos, tomēr lielāka vērtība analīzei ir pēc vairogdziedzera vēža operācijas, jo paaugstinātas antivielas pēc vēža operācijas var liecināt par vēža recidīvu.

TSH receptoru antivielas ir antivielas pret tireotropā hormona receptoriem. Tās ir paaugstinātas pacientiem ar difūzu toksisku strumu (slimība, kuras pamatā ir pārmērīga vairogdziedzera hormonu produkcija, arī pats vairogdziedzeris palielinās). Analīze jāveic tikai tad, ja ir aizdomas par difūzu toksisku strumu, citos gadījumos analīzi noteikt nevajadzētu.

Ja ir nepieciešams nodot analīzes profilaktiski, pietiek ar TSH, FT3, FT4 un AV pret TPO.

Ja analīzes tiek nodotas saistībā ar aizdomām par tireotoksikozi (pastiprinātu vairogdziedzera funkciju), rekomendē veikt TSH, FT3, FT4, AV pret TPO un TSH receptoru antivielām.

Ja tiek ārstēta hipotireoze ar tiroksīnu, terapijas kontrolei parasti nosaka tikai TSH un FT4.

Grūtniecēm iesaka noteikt ne tikai TSH, bet arī FT3, FT4 un AV pret TPO, jo grūtniecēm TSH bieži ir samazināts bez vairogdziedzera patoloģijas.

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada novembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Uģis Bērs, Centrālās laboratorijas vadītājs; Jevgēņijs Tihonovs, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes 6. studiju gads