Uģis Bērs, Jevgēņijs Tihonovs: Vīriešu dzimumhormonu laboratoriskā diagnostika

Lielāka daļa procesu cilvēka organismā tiek kontrolēta ar hormonu – īpašu bioloģiski aktīvo daļiņu palīdzību. Hormonu daudzums asinīs ietekmē muskuļu masas palielināšanos, vielmaiņas ātrumu, pat cilvēka dzimumu. Vīriešu dzimumhormoni – androgēni – tiek izstrādāti vīriešu dzimumdziedzeros, olnīcās, virsnierēs un taukaudos.

Galvenais vīriešu dzimumhormons ir testosterons. Testosterons regulē vīriešu auglību un dzimumnobriešanu, kā arī kaulu un muskuļu augšanu pusaudžiem. Gan vīriešiem, gan sievietēm testosterona līmeņa izmaiņas asinīs var liecināt par nopietniem traucējumiem, tāpēc šī hormona noteikšana tiek nozīmēta vienādi bieži abiem dzimumiem. Asinīs tikai 2% testosterona atrodas brīvā veidā, 98% tiek saistīti ar olbaltumiem. Biežākie testosterona noteikšanas iemesli ir neauglība, virsnieru audzēji, aptaukošanās, osteoporoze, akne jeb parastās pinnes. Vīriešiem nosaka testosteronu arī samazinātas dzimumtieksmes, erektilas disfunkcijas, prostatīta un ģenētisku iemeslu dēļ. Sievietēm nosaka testosteronu menstruālā cikla traucējumu, dzemdes asiņošanas, endometriozes, spontānā aborta un citu iemeslu dēļ.

Paaugstināts testosterona līmenis var būt hirsūtisma cēlonis, tomēr hirsūtisms var būt arī tad, ja ir normāls testosterona līmenis, jo matu folikuliem ir dažāda jutība pret testosterona līmeni.

Tā kā lielāka daļa testosterona asinīs ir saistīta ar olbaltumiem, vērtīga analīze ir SHBG (dzimumhormonus saistošais globulīns, angliski sex hormone binding globulin) noteikšana. Ar globulīniem ir saistīti 44% no kopējā testosterona daudzuma. SHBG tiek sintezēts aknās, nodrošina neaktīvo hormonu transportu organisma. SHBG līmeni asinīs ietekmē dzimumhormoni. Estrogēna ietekmē SHBG līmenis palielinās, bet androgēni to samazina. Tāpēc veselai sievietei SHBG ir daudz augstāks nekā vīriešiem.

Analīze tiek nozīmēta abiem dzimumiem, ja ir aizdomas par androgēnu līmeņa samazināšanos vai paaugstināšanos saglabāta testosterona līmeņa gadījumā, seborejas, aknes un plikpaurības cēloņa noteikšanai, kā arī insulīnrezistences noteikšanai. Vīriešiem analīze tiek nozīmēta hroniska prostatīta, samazinātas dzimumtieksmes, vīriešu klimaksa un potences traucējumu gadījumā. Sievietēm analīze tiek nozīmēta hirsūtisma, amenorejas, anovulācijas un policistisku olnīcu sindroma gadījumā.

Testosterona sintēzei ir nepieciešamas dažādas vielas, kuras arī tiek sintezētas dzimumdziedzeros. Testosterona līmenis bieži ir atkarīgs no šo vielu koncentrācijas. Viena no tādam vielām ir androstendions. Androstendions ir hormons, kas tiek sintezēts dzimumdziedzeros un virsnierēs. Galvenā androstendiona funkcija ir aknu audu stimulācija citu hormonu sintēzei, galvenokārt testosterona un estrogēna. Androstendions tiek pieskaitīts vīriešu dzimumhormoniem, bet no tā sintēzes traucējumiem cieš galvenokārt sievietes, īpaša nozīme tam ir, plānojot grūtniecību, un pēc menopauzes. Bioloģiskā iedarbība androstendionam ir vismaz piecas reizes vājāka nekā testosteronam, bet tas ir aktīvo androgēnu avots.

Lai analīžu rezultāts būtu precīzs, dienu pirms analīzes nodošanas nedrīkst veikt ultrasonogrāfiju, rektālu izmeklēšanu un citus fizikālus izmeklēšanas veidus. Nepieciešams konsultēties ar ārstu par medikamentu lietošanu un atcelšanu pirms analīzes nodošanas, testosterona analīzi var nodot 2 nedēļas pēc hormonālas kontracepcijas pārtraukšanas. Diennakti pirms analīzes nodošanas rekomendē izvairīties no fiziskās aktivitātes, alkohola lietošanas un smēķēšanas, kā arī taukainas pārtikas. Asinis nodod no rīta tukšā dūšā – tieši šajā laikā testosterona līmenis ir augstāks. Sievietēm labāk nodot analīzi 6.–7. menstruālā cikla dienā.

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2018. gada jūlija numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!

 

Uģis Bērs, Centrālās laboratorijas vadītājs, Jevgēņijs Tihonovs, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes 6. studiju gads