Tumšāks priekšzobs – ko darīt?

Krāsu mainījis zobs vēl nenozīmē, ka vairs neko nevar darīt un turpmāk smaids visu mūžu jāslēpj. Ir dažādi ārstēšanas veidi, kas atkal smaidam liek mirdzēt.

zobs

Smaidīt, nerādot zobus, smaidu slēpt ar roku, kautrēties, izvairīties no fotografēšanās – tie ir tikai daži no traucējošiem ierobežojumiem, ko izraisa tumšāks, pārkrāsojies vai nesimetrisks priekšzobs. Krāsu atšķirības priekšzobos veidojas galvenokārt divu iemeslu dēļ – pēc traumas un nepilnīgas endodontijas. Traumas gadījumā zoba pulpas audu hemoglobīns nonāk zoba audos. Skābeklis un hemoglobīnā esošā dzelzs iespiežas zoba dentīna kanāliņos un rada krāsas maiņu, bet pietūkums spiež pulpu, veicinot tās bojāeju. Nereti zoba traumu cilvēks pat nepamana vai nevar atminēties, kad tas noticis, jo pārkrāsošanās parādās tikai pēc kāda laika. Un pat pilnīgi veselam zobam, kuram pat nav bijis neviena bojājuma, var sākties pulpas nekroze, un zobs kļūst tumšāks.

Zoba kanāla ārstēšanai jeb endodontijai var būt dažādi iemesli, bet pēc tās zobs pārkrāsojas. Jau ārstēšanas procesā var būt stipra asiņošana, kas rada krāsas maiņu. To ietekmē arī dažādi zoba kanāla pildāmie materiāli, kā cementi. Visbiežāk zoba krāsu maiņu novēro, ja tiek lietoti sudrabu saturoši kanālu pildāmie materiāli un cinka fosfāta eigenola cements. Ārstēšanas procesā var tikt nepilnīgi izņemti zoba pulpas audi, kas sadalās un noārdās, arī izraisot zoba pārkrāsošanos.

Taču tas nebūt nenozīmē, ka katrs endodontiski ārstēts zobs kļūst pelēcīgs. Pēc veiksmīgas kanāla ārstēšanas, izmantojot mūsdienīgus materiālus un ievērojot visus ārstēšanas protokolus, zobam nebūtu jāmaina krāsa.

Ārstēšana

Lai sāktu veiksmīgu ārstēšanu, jādiagnosticē zoba pārkrāsošanās iemesls.

Sākotnēji jāveic zoba rentgenoloģiska izmeklēšana. Ja zobs ir pārkrāsojies, taču tam iepriekš nav ārstēts kanāls, papildus jāveic aukstuma testi, lai noteiktu precīzu diagnozi.

Ja iepriekš veikta endodontiska ārstēšana, rentgens uzrādīs sakņu kanāla pildījuma kvalitāti. Ir svarīgi arī tas, vai kanāls ir sapildīts līdz saknes kanāla galam, kāds ir pildījuma blīvums, vai nav iekaisuma saknes galā un kāds materiāls izmantots.

Pēc pārkrāsošanās iemesla noteikšanas tas ir jānovērš. Ja kanāls nav pildīts, jāveic kvalitatīva endodontija. Ja pildījums ir nepilnīgs vai zem saknes veidojies iekaisums, ir jāveic zoba pārārstēšana.

Interna balināšana

Novēršot pārkrāsošanās iemeslu, zobs ne vienmēr spēj atgūt savu krāsu. Vismazāk invazīvā metode ir zoba interna balināšana jeb balināšana caur zoba kroņa iekšpusi – zoba kroņa daļā no aukslēju puses ievada balinošo preparātu, un ievadīšanas vietu noslēdz ar pagaidu plombu. Ja pārkrāsošanās ir viegla, zobs nereti izbalinās jau dažu minūšu laikā. Ja zobs iekrāsojies tumšākā krāsā, nepieciešamas vairākas nedēļas. Bet zobs netiek papildus bojāts un slīpēts.

zoba balināšana

   

1. attēls. Zoba interna balināšana

Zoba plombēšana ar kompozīta plombu

Ne vienmēr interna zoba balināšana spēj novērst zoba krāsas atgūšanu. Tādā gadījumā ir jāveic kāda no kosmētiskās zobārstniecības metodēm. Vienkāršākā ārstēšanas metode ir zoba fasetes plombēšana ar gaismā cietējošu plombu. Sākotnēji ir jāizvērtē, vai nav nepieciešams nedaudz noņemt no zoba virsmas, lai radītu vietu plombas kārtai. Tumšās krāsas noslēpšanai jāpārklāj zobs ar necaurspīdīgu plombas materiālu, tālāk veic plombēšanu, lai iegūtu maksimāli estētisku rezultātu. (2. attēls.)

2. attēls. Zoba fasetes plombēšana ar gaismā cietējošo plombu

2. attēls. Zoba fasetes plombēšana ar gaismā cietējošo plombu

Porcelāna plāksnītes un mākslīgā apvalka kronīši

Pilnīgākam estētiskam efektam iespējams veikt protezēšanu ar keramikas kronīšiem vai porcelāna plāksnītēm. Tādā gadījumā no zoba tiek noslīpēta daļa zoba kroņa audu, kur atradīsies keramikas restaurācija.

3. attēls. Zobu protezēšana ar porcelāna plāksnītēm

3. attēls. Zobu protezēšana ar porcelāna plāksnītēm

Andas Dānieles zīmējumi

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada novembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Māra Valdmane, zobārste, Dr.Apines zobārstniecības klīnika