Sāpes ir novēršamas

Sāpes ir cilvēka nepatīkamu sajūtu un emociju izpausme, kuru rada draudošs vai jau esošs audu bojājums. Sāpes ir tad, kad pacients saka – sāp! Pasaulē četri miljoni cilvēku ik dienu cieš no vēža izraisītām sāpēm. Tās mazināt un uzveikt palīdz onkologi ķīmijterapeiti un sāpju speciālisti – algologi.

Apmēram 50% gadījumu vēža pacientu sāpes ir vidējas vai stipras, bet 30% gadījumu tās ir izteiktas vai neciešamas. 50–80% gadījumu pretsāpju terapija ir nepietiekama, bet apmēram 25% vēža slimnieku mirst, saņemot nepietiekamu vai pat nekādu pretsāpju terapiju.

Ievērojot Pasaules Veselības organizācijas pretsāpju terapijas ieteikums, efektīva atsāpināšana vēža pacientiem, kas cieš sāpes, iespējama 90% gadījumu, un šo terapiju var nozīmēt ārsts. Tā ir jānodrošina visās vēža slimības stadijās. Ja ir pietiekama pretsāpju terapija, pacientiem ir labāka atbildes reakcija terapijai – operācijai, staru un ķīmijterapijai. Pretsāpju terapija jāsāk tad, kad pacients sūdzas par sāpēm. Sāpju mazināšana ir viens no biežākajiem pacientu stacionēšanas iemesliem paliatīvās aprūpes nodaļā un speciālistu – onkologu, algologu – konsultācijām.

Biežākās audzēja lokalizācijas, kas var radīt sāpes, ir barības vada, aizkuņģa, kuņģa, plaušu, žokļu audzēji, arī metastāzes kaulos, prostatas un krūts audzēji slimības izplatītās stadijās, kā arī hematoloģiskas slimības. Nav jābūt lielam audzējam, lai sāpētu, arī mazs audzējs var izraisīt stipras sāpes – tas jāņem vērā.

Lai pareizi novērstu sāpes, ārstam ir svarīgi izprast sāpju mehānismu, zināt sāpju novērtējumu – laikā un intensitātē, to, cik stipras ir sāpes, vai ir atsevišķi sāpju uzliesmojumi, arī lietojot pretsāpju medikamentus, un cik bieži tie ir, tāpēc sarunā ar ārstu svarīgi ir detalizēti izstāstīt par savām sajūtām. Protams, katram pacientam būs individuāla pieeja, tiks ņemts vērā pacienta vispārējais stāvoklis un blakusslimības, un vienmēr jārēķinās ar iespējamām medikamentu izraisītām blaknēm. Pēc zāļu lietošanas sākšanas ārsts izvērtēs to iedarbību un sāpju stipruma un intensitātes izmaiņas.

Pretsāpju terapijas trīs pamatuzdevumi ir: novērst sāpes kustību laikā, novērst sāpes miera stāvoklī, kā arī ļaut pacientam atpūsties – novērst sāpes naktīs.

Sāpju mehānisms onkoloģijā

Izšķir:

  • nociceptīvas jeb fizioloģiskas sāpes – nervu sistēmas atbildes reakcija uz kairinājumu:

- somatiskas sāpes rodas, ja tiek aktivēti ādas vai dziļāko audu – muskuļu, kaulu – sāpju receptori jeb nociceptori;

- viscerālas – ja aktivējas viscerālo orgānu nociceptori;

  • neiropātiskas – rodas nervu sistēmas disfunkcijas vai bojājumu dēļ;
  • jaukta tipa sāpes. 

Raksta turpinājumu par to, kā iedala sāpes onkoloģijā, ko darīt, ja sāpes neizdodas novērst, lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2017. gada februāra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!