Piens – aknes izraisītājs?

Doma par piena produktu saistību ar vienu no biežākajām ādas slimībām – akni jeb pinnēm – parādījusies jau pagājušajā gadsimtā, tomēr vēlāk ilgu laiku tika noliegta. Pat vairāki kontrolēti pētījumi norādīja, ka diētai nav nekāda sakara ar aknes veidošanos. Tomēr, kā liecina novērojumi praksē un arvien jaunas publikācijas pasaulē, uzturam, īpaši pienam un piena produktiem, tomēr ir ievērojama nozīme.

Akne ir viens no biežākajiem iemesliem dermatologa apmeklējumam. Arvien vairāk var novērot tendenci, ka šī slimība ir ne tikai pusaudžiem, kā pieņemts uzskatīt, bet arī jauniešiem un pieaugušiem cilvēkiem. Pēc epidemioloģijas datiem, akne vieglākā vai smagākā formā skar apmēram 85% jaunu cilvēku vecumā no 12 līdz 25 gadiem.

Lai gan aknes ir ļoti izplatīta, joprojām ir daudz neskaidru jautājumu saistībā ar tās iemesliem un veidošanās mehānismiem.

Jautājums par uztura ietekmi uz akni nav nekas jauns. Jau 1887. gadā šī tēma tika apspriesta, un līdz pat pagājuša gadsimta 50. gadiem diētas rekomendācijas, galvenokārt saistībā ar piena lietošanas ierobežošanu, dermatoloģijas mācību grāmatās bija iekļautas aknes ārstēšanas plānā. Vēlāk, gandrīz 60 gadus, dermatologu uzmanība tika pievērsta galvenokārt dažādām citādām ārstēšanas metodēm, aizmirstot par profilaksi kā galveno mērķi.

Tomēr pēdējos gados atkal parādās arvien vairāk pētījumu, kas liecina par aknes saistību ar uzturu, īpaši pienu un piena produktiem. Tie norāda uz piena pārliecinošo saistību ar aknes biežumu un smaguma pakāpi.

Lai saprastu piena iespējamo lomu, jāsaprot aknes veidošanās mehānisms. Slimības pamatā ir pastiprināta ādas tauku dziedzeru darbība ādas zonās, kur to ir visvairāk, – uz sejas, pleciem, krūtīm un muguras augšdaļas. Tātad galvenā struktūra, kas ir skarta, ir tā sauktā mata maisiņa un tauku dziedzera vienība, kura atrodas ādas vidējā slānī – dermā.

Pastiprinātas ādas tauku dziedzeru šūnu dalīšanās un pārmērīgas tauku veidošanās dēļ šīs šūnas un tauku saturs nobloķē tauku dziedzeru izvadus ādā un veidojas korķi jeb komedoni. Tie uz ādas redzami kā melni punktiņi vai ādas krāsas pacelti sīki mezgliņi. Šajā mikrobiem labvēlīgajā vidē var savairoties aknes baktērijas un izraisīt iekaisuma reakciju. Tādā gadījumā uz ādas parādās sarkani, strutaini izsitumi – pinnes.

Aknei raksturīgie izsitumi uz ādas – pinnes

Aknes smaguma pakāpe var ļoti atšķirties – sākot no taukainas ādas ar nosprostotiem tauku dziedzeru izvadiņiem jeb komedoniem līdz pat strutainiem mezgliem dziļi ādā.

Par hormonu lomu aknes izcelsmē liecina tās biežā sastopamība pusaudžu vecumā, kad notiek androgēno jeb vīrišķo dzimumhormonu pastiprināta veidošanās. Akne ir visbiežāk izplatīta tieši šajā vecuma grupā neatkarīgi no sociāli ekonomiskā stāvokļa, tautības un dzimuma.

Izpētīts, ka hormoni ir tie, kas iedarbojas stimulējoši uz ādas mata maisiņa un tauku dziedzera vienību un izraisa tā pastiprinātu aktivitāti.

Tomēr ne tikai vīrišķajiem hormoniem ir nozīme. Pierādīts, ka arī specifisks hormons – insulīnam līdzīgais augšanas faktors-1 (IGF-1) veicina tauku dziedzeru šūnu augšanu un tauku veidošanos, kā arī palielina tauku dziedzeru jutību uz androgēnajiem jeb vīrišķajiem hormoniem.

Kā redzams praksē un arī pētījumos, lielākajai daļai aknes pacientu dzimumhormonu līmenis asinīs ir normāls. Pierādīts, ka galvenā nozīme ir nevis kopējam hormonu daudzumam, bet ādas tauku dziedzeru pastiprinātai jutībai uz hormoniem, ko, savukārt, ietekmē jau pieminētais insulīnam līdzīgais augšanas faktors IGF-1.

Protams, liela nozīme ir ģenētikai, kas arī nosaka pastiprināto jutību jeb predispozīciju veidoties aknei. Piemēram, aknes pacientiem ir palielināta specifiska fermenta 5α-reduktāzes aktivitāte, kas pārvērš aknes attīstības procesā iesaistīto vīrišķo hormonu testosteronu par spēcīgākas iedarbības dihidrotestosteronu (DHT).

Raksta turpinājumu lasiet žurnāla "ārsts.lv" 2016. gada decembra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!