Magnijs, cinks, vīrieša potence un sekss kā fiziskā aktivitāte

Vīrietis ar spermu zaudē cinku, magniju un mangānu. Šie mikroelementi jāuzņem papildus, ja vien vēlaties nezaudēt savu seksuālo aktivitāti.

Magnijs un cinks ir būtiski organisma mikroelementi, kuru mums nereti pietrūkst pārtikā, tāpēc tie jāuzņem ar medikamentiem, vitamīniem un pārtikas piedevām. Vīrieši daudz cinka zaudē ar spermu, tāpēc tiem, kas šādi zaudē daudz cinka, slikti aug mati (plikpaurība), ātrāk bojājas zobi, pazeminās organisma rezistence pret mikroorganismiem. Savukārt magniju vīrietis zaudē galvenokārt ar urīnu, bet ļoti daudz arī ar sviedriem fiziskas slodzes, karstuma svīšanas (saunā) bet īpaši– tā paša seksa laikā. Sievietes daudz cinku zaudē ar mēnešreizēm, tomēr ne tik daudz kā vīrietis ar spermu.

Vīrietim dienā vajag 400 mg magnija, sievietei 350 mg. Dienas magniju vajadzību aprēķina šādi – 5 mg magnija uz kilogramu ķermeņa masas diennaktī. Organismā magnijs piedalās vairāk nekā 300 dažādās ķīmiskās reakcijās.

Cilvēka organismā magnijs ir ceturtais katjons pēc apjoma pēc kālija, nātrija un kalcija. 99% magnija atrodas šūnas iekšpusē, tur magnija ir pat vairāk nekā nātrija un kalcija. Magnijs šūnā galvenokārt ir saistīts ar olbaltumvielām vai adenozīntrifosfātu.

66% magnija atrodas kaulaudos, 26% muskulatūrā, pārējais saistaudos un citos orgānos. Magnijs uzsūcas caur S veida zarnu, bet slikti uzsūcas, ja organismam trūkst B1 un B6 vitamīna, kā arī tad, ja pārlieku lietots alkohols.

Magnijs vīriešiem

Magnija un cinka trūkums ir viens no iemesliem, kāpēc alkoholiķiem ir potences traucējumi. Vienkārši alkoholiķiem magnijs un cinks slikti uzsūcas. Magnijam un cinkam ir nozīmīga loma arī neiroloģijā– alkoholiķiem, kam hroniski trūkst magnija, cinka, mangāna un B grupas vitamīnu, veidojas polineiropātija. Mācība ikdienā – dzeriet mazāk, ja vēlaties vēl ilgus gadus mīlēties.

Savādi, bet magnija pietiekamu uzņemšanu kavē pārmērīga ēšana, kā arī olbaltumiem pārbagāts uzturs, pārlieku liels tauku daudzums uzturā, kā arī pārmērīga kalcija uzņemšana. Nereti sportistiem, kas it kā magniju uzņem pietiekami, bet muskuļu masas audzēšanai pārmēru lieto olbaltuma preparātus, sauktus par sporta dzērieniem, novēro magnija trūkumu.   

Magnijs sievietēm

Sievietēm magnijs ir īpaši svarīgs grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā. Daba ir iekārtojusi tā, ka vīrietis spermai un sieviete pienam nežēlo neko, pat ja paša/-as organismam pietrūkst. Magnijs ir ļoti svarīgs bērna augšanai, un tieši ar mikroelementu saturu atšķiras dažādu zīdītājdzīvnieku piens. Cilvēka bērnam mātes piens ir labāks par visiem maisījumiem un govs vai kazas pienu galvenokārt tāpēc, ka tieši no mātes piena mikroelementus var uzņemt cilvēka augšanai vislabākajā attiecībā pret olbaltumiem un taukiem.

Kaut gan sievietes magniju un cinku seksa laikā nezaudē, bet uzņem, intensīva seksuālā dzīve arī ir iemesls parūpēties par papildu magnija uzņemšanu. Gluži tāpat papildu magnijs vajadzīgs sportistēm, īpaši tām, kas slodzes fitnesa zālē apvieno ar sviedrēšanos un svara zaudēšanas programmām.

Ar atslodzes diētām sievietes nereti pašas samazina uzņemamā magnija daudzumu. Vēl trakāk, ja sievietes regulāri lieto vemšanas vai caurejas līdzekļus ar mērķi novājēt. Caurejas un vemšanas līdzekļus nevajadzētu lietot bez ārsta kontroles, diemžēl arvien vairāk meitenes Apvienotajā Karalistē tieši šādu metodi izvēlas novājēšanai. 

Sievietēm derētu ievērot, ka paaugstināta stresa apstākļos, gluži kā palielinātas slodzes gadījumā, magnijs organismam nepieciešams vairāk. Magnija preparātus nozīmēju pacientēm arī sākotnējas depresijas, noguruma, izsīkuma vai izdegšanas gadījumā.

Tomēr sievietēm iesaku – par magnija preparātu papildu uzņemšanas nepieciešamību padomu jautājiet savam ārstam – ārsts var nozīmēt analīzes un noteikt magniju serumā. Ļoti labi magnija trūkumu var noteikt ar tā saukto magnija slodzes testu vai pētot magnija izdalīšanos ar urīnu. 

Cinks (vairāk vīriešiem nekā sievietēm) 

Cinks ir viens no svarīgākajiem mikroelementiem organismā. Cinks piedalās gandrīz visu organisma enzīmu darbībā. Cinks ietekmē DNS un RNS sintēzi. Organismā ir 1,5–2 g cinka, no tiem 60% kaulos, 30% muskulatūrā. Cinks uzsūcas caur tievo zarnu augšdaļu. Cinka visvairāk pietrūkst tiem, kam ir gremošanas orgānu slimības, hronisks pankreatīts – aizkuņģa dziedzera iekaisums, čūlains kolīts – resnās zarnas iekaisums, hroniska nieru mazspēja. Cinka nepietiekamība izpaužas kā ēstgribas pārmaiņas, dzimumattīstības aizkavēšanās, psihoemocionāli traucējumi, seksuāli traucējumi, redzes traucējumi, dzirdes pasliktināšanās, augšējo elpceļu iekaisumi, dzīšanas traucējumi ķirurģiskiem pacientiem, prostatas hiperplāzija.

Raksta turpinājumu par pareizu mikroelementu uzņemšanu, to trūkumu organismā un saistību ar seksuālo veselību lasiet žurnāla "ārsts.lv" novembra numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!