Karīna Skabeiķe: Zobu kopšana senioriem

Visi zinām pašus pamatus par mutes dobuma kopšanu – to, kā jālieto zobu birste, zobu pasta un zobu diegs. Zinām par pieaugušo mutes dobuma higiēnu un bērnu mutes dobuma higiēnu, bet ir nianses, kas jāievēro vecāka gadagājuma cilvēkiem. Publikāciju par senioru mutes dobuma kopšanas īpatnībām, it īpaši latviešu valodā, ir visai maz. Taču seniori ir ļoti liela mūsu sabiedrības grupa, un viņu mutes dobuma kopšana ir vēl svarīgāka un sarežģītāka, nekā pārējām vecuma grupām.

Zobi var kalpot visu mūžu, ja par tiem rūpējas pedantiski un rūpīgi no pirmās dienas un ik dienu. Zobu tīrīšana divreiz dienā un zobu diegošana var saglabāt veselu smaidu visu mūžu. Bet mūsu senioriem tomēr bijusi pavisam cita pieredze nekā mūsdienu bērniem un jauniešiem. Bieži vien ikdienas rūpes lika piemirst par zobu tīrīšanu, arī zobu kopšanas līdzekļi pirms 40–60 gadiem ne tuvu nebija tik pieejami un tādā plašā klāstā kā šodien. Zobu ārstēšana nereti aprobežojās ar sāpošā zoba izraušanu. Par to liecina arī izrauto zobu vidējais procentuālais skaits pensijas vecuma senioriem – 63% zobu ir ekstrahēti.

Un tomēr, pat ja būtu izcila higiēna, ir dažādas struktūras, kas var ietekmēt senioru mutes dobuma higiēnu, piemēram, izņemamās zobu protēzes, medikamenti, vispārējais veselības stāvoklis. Arī paši zobi ir uzņēmīgāki pret kariesu, atkāpjoties smaganām, arvien biežāk līdz ar novecošanu sastopama zobu jutība un saknes kariess. Zobu emalja kļūst plānāka un zobi sāk izskatīties tumšāki.

Nereti gados vecākiem cilvēkiem ir sausās mutes sindroms, kas saistīts ar uzņemtajiem medikamentiem un vispārējo veselības stāvokli. Arī dabiskas siekalu izdales trūkums pasliktina mutes dobuma pašattīrīšanos un var veicināt mutes dobuma saslimšanu.

Bieži nepieciešamas īpašas rūpes par mākslīgām zobu restaurācijām un zobu aizvietojošām restaurācijām.

Zobu kopšanu īpatnības

 • Zobu tīrīšana. Zobu tīrīšana senioriem neatšķiras no zobu tīrīšanas agrākā vecumā. Līdz ar biežāku saknes audu atsegšanos un pret kariesu uzņēmīgākiem audiem iesaka lietot fluoru saturošas zobu pastas. Tomēr bezspēks un pirkstu veiklības zudums var novest pie zobu tīrīšanas apgrūtinājuma. Ir dažādi risinājumi, kas atvieglo zobu tīrīšanu un diegošanu. Pirmkārt, ir dažādas zobu birstes ar palielinātiem rokturiem, lai atvieglotu zobu tīrīšanu. Pieejamas arī dažādas rotējošās un elektriskās zobu birstes. Ar tām nav nepieciešama zobu birstēšanas kustība, bet viegla birstes vilkšana pār zobu virsmām, un birstes vibrācija veic visu tīrīšanas darbu. Zobu diega lietošanu iespējams aizstāt ar ūdens strūklu, kas veic zobstarpu tīrīšanu ar ūdens kūļa “šaušanu” (AirFloss).  

Ļoti ieteicams notīrīt arī mēli.

 • Protēžu kopšana. Latvijas senioru ikdiena ļoti bieži saistās ar izņemamām zobu protēzēm. Ikdienas kopšanai jābūt sistemātiskai, lai nekrātos lieks baktēriju slānis uz to virsmām. Kā sekas nenotīrītām protēzēm var būt slikta elpa, iekaisušas smaganas, diskomforts un protēzes pārkrāsošanās. Protēzes iespējams tīrīt ar mīkstu birsti, skalot un lietot speciālas tabletes, kas noņem lieko aplikumu. Tāpat ieteicams tīrīt arī mutes dobuma gļotādu, lai nerastos iekaisumi.
 • Kroņu un tiltu kopšana. Mākslīgā apvalka kroņi kopumā neprasa īpašu kopšanu, taču ir svarīgi apzināt dabisko zobu un mākslīgā apvalku kroņu kontaktpunktus un starpzobu spraugas. Nepieciešams lietot zobu diegu vai starpzobu birstītes. Zobu tilti, savukārt, prasa īpašāku kopšanu – zem trūkstošā zoba starpdaļas nepieciešams lietot zemtiltu diegu (Superfloss), ja iespējams, starpzobu birstītes vai ūdens strūklas tīrītāju.
 • Zobu implanti. Zobu protezēšanai, izmantojot implantus, mēdz būt visdažādākās zobu aizvietošanas iespējas. Tā kā zobu implanti neprasa īpašu kopšanu, vecuma ierobežojumu zobu implantātiem nav. Taču reizēm ir vērts izvēlēties mazliet vieglāk tīrāmu zobu restaurāciju uz implantiem, lai nesaskartos ar aplikuma un iekaisuma izraisītu zobu implantu zaudēšanu. Īpaši tas attiecas uz totālām zobu aizvietošanas iespējām – ir vērts izvēlēties izņemamu, taču ar ļoti stipriem fiksācijas elementiem piefiksētu restaurāciju, nekā neizņemamu, bet ļoti grūti kopjamu pilnu zobu rindu.
 • Halitoze. Ja ir mutes sausums un izžūšanas simptomi, nepieciešams malkot ūdeni visas dienas garumā. Ir pieejami arī speciāli geli, ko uzklāt uz mutes dobuma gļotādas, lai nerastos gļotādas jutīgums, sāpes, sasprēgājumi un iekaisumi.
 • Uzturs. Lai uzlabotu mutes dobuma veselību, kā jebkuram cilvēkam ir jāievēro arī uztura īpatnības. Jāmēģina izvairīties no našķošanās starp ēdienreizēm, jāmēģina izvairīties no lieka cukura, nav ieteicams dzert kafiju vai tēju ar cukuru vai medu. Uzturā iesakām lietot vairāk svaigu augļu vai dārzeņu, īpaši noderīgi ir āboli, jo to šķiedrainais sastāvs veicina siekalu plūsmu, palielina pašattīrīšanos, kā arī uzlabo žokļu darbību. Ja ir košļāšanas grūtības, ābolu sagriež šķēlēs vai, piemēram, sarīvē.
 • Speciālistu iesaiste mutes dobuma veselībā. Kā jebkuram pacientam, arī senioriem zobu higiēnists jāapmeklē divreiz gadā, zobārsts – vismaz reizi gadā. Ja pacientam diagnosticēta parodontoze, jāapmeklē periodontologs pēc noteiktā ārstēšanas un vēlāk kontroles grafika, lai uzturētu mutes dobuma veselību un nezaudētu zobus.

Atceries!

 • Zobu tīrīšana ir vienkārša, tikai jāatrod sev piemērotākais tīrīšanas veids.
 • Arī mākslīgi zobi ir jākopj.
 • Ļauj speciālistiem apmācīt rūpēties vēl labāk par tavu mutes dobuma veselību!
 • Nekad nav par vēlu sākt rūpēties par sevi un savu veselību!

Karīna Skabeiķe

Zobu higiēnists Dr.Apines zobārstniecības klīnika

www.apinesklinika.lv
info@apinesklinika.lv

+371 2 9184219

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!