Kad mutē uguns- par asiem ēdieniem

Ir cilvēki, kas, aci nepamirkšķinot, ēd asus ēdienus, un viņiem tie garšo, bet ir arī tādi, kuri brīnās – kā var kaut ko tādu vispār ieēst, asaras sprāgst uz visām pusēm un nav taču nekādas garšas – jūt tikai to, ka dedzina muti. Dīvains fenomens – kā var vienu ēdienu uztvert tik galēji atšķirīgi?

Par asiem ēdieniem ir pieejama dažāda informācija – gan cik tie ir veselīgi, gan arī – ka pārāk kairinoši, pat neveselīgi. Lai uzzinātu speciālista viedokli, tikāmies ar dietologu, uztura speciālistu Latvijas Diētas ārstu asociācijas priekšsēdētāju ANDI BRĒMANI.

Parasti ar asiem ēdieniem saprotam pikantus, piparotus, ar čili pagatavotus ēdienus. Arī ingvers piešķir specifisku, asu garšu. Ēdienam var pievienot arī citas garšvielas, piemēram, ķiplokus, ar kurām var iegūt asāku ēdienu. Katrā ziņā asi ēdieni ir ar garšvielām bagātīgi ēdieni.

Pēc manām domām, šiem ēdieniem nav ne vainas. Ja paskatāmies uz plašo pasauli, tad ir reģioni, kur čili piparu lietošana ir ikdiena. Tur aizbraukuši, cilvēki no mūsu platuma grādiem nesaprot, kas notiek, – visi ēd asos ēdienus bez jebkādām emocijām. Bet atbraucēji nespēj ieēst nemaz un nesaprot, kas par lietu.

Gluži vienkārši – pie asiem ēdieniem, tāpat kā pie jebkuriem citiem produktiem, veidojas pieradums. Tie cilvēki, kuri ikdienā tos ēd vairāk, mazāk jūt šo asumu. Ja ikdienā asi ēdieni netiek ēsti, tad asums var likties dedzinošs un nebaudāms.

Mūsu platuma grādos savukārt ir pieņemts uzturā izmantot pārāk daudz sāls. Dažkārt gluži vienkārši alternatīva sāls izmantošanai varētu būt asās garšvielas, lai iegūtu ēdienam aromātiskāku un daudzveidīgāku garšu.

 

Mīti vai patiesība par asiem ēdieniem

1. Asie ēdieni palīdz novājēt.

Savs patiesības grauds tur ir. Ir tāds jēdziens – pamatvielmaiņa. (Pamatvielmaiņa – enerģijas daudzums, kas nepieciešams organisma dzīvības pamatfunkciju uzturēšanai fizioloģiska miera apstākļos.) Viens no faktoriem, kas aktivizē pamatvielmaiņu, ir asie, piparotie ēdieni. Piemēram, čili pipara sastāvā ir viela kapsaicīns, kas paātrina organisma metabolismu jeb vielmaiņu. Sakarības starp vielmaiņas paaugstināšanos un asajiem ēdieniem ir ļoti daudz pētītas un arī pierādītas.

Asi ēdieni ietekmē kuņģa sulas sekrēciju, aktivizē kuņģa un zarnu traktu, uzlabo organisma metabolismu, tātad arī notiek aktīvāka barības vielu šķelšana un sagremošana. Tāpat asi ēdieni dod ātrāku sāta sajūtu, tāpēc tiek apēstas mazākas ēdiena porcijas. Vēl asie ēdieni paaugstina ķermeņa temperatūru, kas arī iedarbojas uz kaloriju dedzināšanu.

Diēta, kurā ir tikai asie ēdieni, īsti nederēs, jo asie ēdieni neiedarbojas kā sērkociņš uz tauku dedzināšanu. Tauku mazināšana organismā ir ilglaicīgs process, tas nav tā – viens, divi, un gatavs. Jāsaprot, ka liekais svars ir problēma, kurai ir dažādi cēloņi. Viens no tiem ir neadekvāta uztura izvēle – vai tā ir pārāk trekna pārtika, vai pārāk daudz cukura vai vēl kā citādi uzturs ir neveselīgs. Otrs iemesls ir ēdiena daudzuma neatbilstība reālajam enerģijas patēriņam ikdienā, un tas būtu jākoriģē. Tātad jāplāno vairāk fizisko aktivitāšu gan ikdienā, gan brīvdienās. Jāņem vērā arī iedzimtība, jo ne jau visi mēs esam nolemti tam, ka būsim skali. Tajā pašā laikā – ja mollīgums ir tāds, ka viss iet pāri malām, tas arī vairs nav īsti pievilcīgi un veselīgi.

Šo problēmu risināšana nav īslaicīga kampaņa, tas ir ilglaicīgs darbs un ieguldījums. Ir jāmaina viss dzīvesveids, jāveic korekcijas ikdienas darbībās, lai nonāktu pie veselīga organisma. Jāattīsta citi ēšanas paradumi, cita uztura izvēle, citas gatavošanas īpatnības, citas produktu kombinācijas vai proporciju maiņa. Jāpiešķir ēdieniem jaunas garšas, lai ēdiens būtu ne tikai veselīgs, bet arī garšu ziņā baudāms. Tātad, atgriežoties pie asajām garšvielām, jā, noteikti tas ir veids, lai veselīga ēdiena garšu padarītu interesantāku.

 

2. Asie ēdieni palīdz samazināt holesterīnu.

Holesterīns ir lipīds, kas veidojas aknās, vēl tas tiek uzņemts arī ar pārtiku, piemēram, treknu gaļu, olas dzeltenumiem, sviestu, dzīvnieku aknām, nierēm un citiem produktiem. Ir augsta un zema blīvuma lipoproteīni. Tie, kas rada nevēlamu efektu mūsu veselībai, ir zema blīvuma lipoproteīni. Tie izgulsnējas asinsvadu sieniņās, veidojot aterosklerotiskās plātnītes, kas pasliktina asins apgādi organismam un ļaunākajā gadījumā var radīt trombus, izraisot pat infarktu vai insultu.

Holesterīna samazināšanos ietekmē ļoti daudzi faktori. Arī asiem ēdieniem ir sava loma holesterīna samazināšanā. Dārzeņos, zaļumos, augļos, ogās, pilngraudu produktos – tātad augu valsts produktos – var atrast daudz antioksidantu. Tajā skaitā arī garšaugos, kuri piešķir ēdienam asu garšu. Antioksidanti ir tie, kas sargā organisma šūnas no brīvajiem radikāļiem, kuri rodas no ārējās vides, fiziskās un emocionālās pārslodzes. Brīvie radikāļi ļoti postoši iedarbojas uz mūsu organismu. Tie veic dažādas ķīmiskas reakcijas mūsu organismā, rezultātā tiek bojātas šūnu membrānas, bojā asinsvadu sieniņas. Taču antioksidanti, kas darbojas pret šiem brīvajiem radikāļiem, ir tādi kā sargātāji. Tātad savā ziņā – jā, piekrītu, asie ēdieni var arī samazināt holesterīna līmeni asinīs. Tāpat šis jau pieminētais kapsaicīns ir ar pretiekaisuma darbību, tātad uzlabo asinsvadu sieniņu veselību un samazina holesterīna nosēšanos uz asinsvadu sieniņām.

 

3. Samazina vēža šūnas.

Tieši iznīcināt vēža šūnas asie ēdieni nevar, bet, tā kā tiem piemīt iepriekš pieminētā antioksidatīvā iedarbība, tad uzlabojās organisma imunoloģiskais stāvoklis. Piemēram, par kurkumu, kura pati par sevi nav asa, ir arī pētījums, kas apstiprina, ka maisījumā ar pipariem tai ir pretiekaisuma un vēzi izraisošo faktoru samazinošs efekts.

 

4. Asi ēdieni izraisa kuņģa gļotādas iekaisumu.

Kuņģa gļotādas iekaisumu un kuņģa čūlu asie ēdieni izraisīt nevar. Vienīgais, ko asie ēdieni var radīt – lielāku diskomforta sajūtu, ja gļotāda ir jau iekaisusi. Lai rastos gļotādas iekaisums vai čūla, organismā ir jānotiek pavisam citiem procesiem un tiem ir citi cēloņi. Ja ir akūta asiņošana no kuņģa gļotādas – bet, protams, līdz tādai fāzei nevajadzētu nodzīvoties –, tad gan nevajadzētu ēst asus ēdienus.

Tomēr tam visam ir nepieciešams individuāls izvērtējums – katram pašam ir jājūt, vai asie ēdieni pasliktina sajūtas vai tomēr tās neietekmē.

Ja, piemēram, ir vaļēja kuņģa čūla, skābes hipersekrēcija vai kādas līdzīgas problēmas, tad šādiem cilvēkiem vajadzētu uzmanīties. Bet vēlreiz atkārtoju – katram ir sava individuāla aso ēdienu iedarbība uz organismu. Ir daudzi produkti, par kuriem pieņemts uzskatīt, ka nav labi lietot uzturā, bet lietojot nerodas nepatīkama organisma reakcija. Šādos gadījumos ir jāvadās pēc savas individuālās sajūtas, lai saprastu, kas organismam ir nepieciešams un kas nav.

Pēdējos gados ir pat pētījumi, kuri pierāda, ka aso ēdienu ēšana dažos gadījumos var uzlabot iekaisušas kuņģa gļotādas stāvokli, jo asajos ēdienos ir arī pretiekaisuma vielas.

 

5. Antibakteriāla iedarbība.

Savā ziņā asās garšvielas ir ar kairinošu, gremošanas procesu veicinošu iedarbību. Tās gan veicina gremošanas sulu izdali, gan arī tām piemīt dažādas baktericīdas īpašības. Līdz ar to barībā tiek iznīcināti arī potenciāli infekciozie organismi. Tā kā tiek ietekmēta arī gremošanas sulu izdale, kas ir skāba, tad ar tās palīdzību šīs patoloģiskās baktērijas netiek tur, kur tām tālāk nevajadzētu nonākt. Šajā ziņā asi ēdieni ir ar ļoti pozitīvu iedarbību uz organismu.

 

6. Laimes hormons no ēdiena.

Jau pašā pamatā ēdienam ir jābūt kā baudījumam. Smalkās garšu nianses ir tās, kuras uzlabo arī mūsu emocionālo stāvokli. Tāpēc, jā, es varu piekrist tam, ka arī asie ēdieni, palīdz cilvēkam justies emocionāli labāk.

 

Ēšana ir bauda!

Ēšanas procesam nevajadzētu pieiet kā vienkāršai barības uzņemšanai, bet gan kā baudījumam, jo ikdienā mums nav nemaz tik daudz baudu. Tad kāpēc nepadarīt ēdienu par vienu no ikdienas baudām?

Var tam pieiet kā patīkamam rituālam, kā patīkamai nodarbei. Un kā mēs zinām, visas patīkamās nodarbes nevajag sasteigt. Ēšanai ir jāvelta pietiekami daudz laika. Darbadienas steiga un ikdiena var novest pie tā, ka uzņemam ne tos labākos produktus un ēdienus. Mūsdienās pārtika ir kļuvusi nedabiska un uzturā lietojam daudz rūpnieciski pārstrādātas pārtikas. Tā ir liela problēma.

To, ka ēšanas procesam jābūt kā baudījumam, jāatceras cilvēkiem, kuri cīnās ar lieko svaru. Ja pagatavo ēdienu, kurš ir diētisks un atbilst visiem pareiza uztura principiem, bet šis ēdiens nav pietiekami piesātināts ar garšām un nav baudāms, rodas situācija, ka cilvēks kādu brīdi pamokās, ēdot šāda veida ēdienu, bet drīz atgriežas pie vecās ēdienkartes un ēd visu, ko vien kāro. No negaršīga, veselīga ēdiena nav jēgas – ir jādomā ne tikai par uztura plānu, bet ir arī ļoti jāpiedomā pie tā, lai ēdiens būtu garšīgs un baudāms.

 

Lielākais ļaunums ir sāls!

Asajos ēdienos daudz nozīmē pieradums. Tieši tāpat cilvēks pierod pie tā, ka viss ir jāēd ļoti sāļš. Katram pašam ir jāiemācās izvērtēt, vai šis paradums ir labvēlīgs veselībai, svaram un dzīvesveidam, vai tomēr tas ir traucējošs optimālas pašsajūtas nodrošināšanai. Paaugstināts sāls daudzums paaugstina asinsspiedienu, vairo insultu un infarktu risku. Netieši ietekmē svara pieaugumu, var radīt pat masīvas tūskas. Palielināts sāls daudzums uzturā samazina vielmaiņas aktivitāti. Tātad uzturā lietot daudz sāls nav labi un ir jāmeklē alternatīvas. Piemēram, dilles, ķiploki, pētersīļi, vēl kāds garšaugs, kuru var izkaltēt vai arī sasaldēt, lai arī ziemā varētu padarīt ēdienu garšām bagātu, tā samazinot sāls daudzumu maltītē. Un, protams, vecais labais pipars, kurš aizgūts no Indijas. Šīs koloniālās preces, kas nākušas no koloniju valstīm, piemēram, pipari vai lauru lapas, lieliski iederas mūsu ēdiena garšu buķetē.

Pasaule ir plaša, un, lai uzlabotu ēdiena garšu, varam izmantot gan tos garšaugus, ko audzējam pie mums, Latvijā, gan arī citos reģionos populārus garšaugus un garšvielas. Aizvietojot sāli ar asajām garšvielām, tiek iegūta jauna un interesantāka garšu gamma.

Veseli ēduši!

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada aprīļa numurā!

Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!
Elīna Ozola