Inguna Vecvagare: Sezonālas slimības un to homeopātiska ārstēšana

Par akūtām mēs saucam slimības, kas sākas pēkšņi, norit strauji un diezgan bieži no tām ir iespējams pilnībā izārstēties. Tās var skart jebkuru orgānu vai organisma sistēmu. Vienmēr akūtas ir bērnu infekcijas slimības, tās nekad nehronizējas. Ar pārējām saslimšanām mēdz būt dažādi.

Saaukstēšanās parasti skar augšējos elpceļus, acis, ausis, arī gremošanas sistēmu un uroģenitālos orgānus, nemaz nerunājot par muguru, locītavām un limfātisko sistēmu. Atkarībā no tā, kur lokalizēsies iekaisums, arī būs konkrētas sūdzības un veidosies klīniskā aina.

Luija Pastēra pētījumi mikrobioloģijā likuši visai cilvēcei noticēt, ka saslimšanu iemesls ir skaidrs – tās ir sīkbūtnes. Jā, katrai akūtai saslimšanai ir kāds noteikts izraisītājs, parasti vīruss, un to ir vairāki simti. Bet mūsdienu zinātne ir pierādījusi, ka bez slimību iniciatora klātbūtnes ir nepieciešams arī recipients un individuāla predispozīcija. Jo, kā jūs būsiet ievērojuši, cilvēki ar vienām un tām pašām slimībām slimo dažādi. Reizēm iesnas pāriet nedēļas laikā ar vai bez ārstēšanās, bet ir iesnas, kuras gan sākas kā parasti, bet ieilgst un rada sarežģījumus.

Lai gan parasti sakām – saaukstēšanās –, aukstums nav tiešais ienaidnieks. Atdzišana gan rada labvēlīgus apstākļus vīrusu uzvaras gājienam, bet tikpat svarīgi etioloģiskie apstākļi ir uzturs, miegs, slodze, nepiemērots apģērbs, stress, vecums, hroniskas slimības, gaisa kvalitāte utt.

Patiesībā saaukstēšanās būtība nav pilnībā noskaidrota. Iespējams, aukstumā mainās augšējo elpceļu mikroflora, un tā kļūst patogēna. Varbūt klupšanas akmens ir temperatūru maiņa un nepietiekama organisma adaptēšanās spēja.

Pašlaik jau ir pierādīts, ka arī hronisks psiholoģisks stress atņem organismam spēju regulēt atbildes reakciju uz iekaisumu, par kuru atbild hormons kortizols. Tieši stress samazina kortizola aktivitāti, un iekaisuma process kļūst nekontrolējams. Atgriešanās darbā no atvaļinājuma, skolas gaitu sākums, katra sociālā aktivitāte nes sev līdzi pastiprinātu inficēšanās risku, un stress dara savu. Arī strauja laikapstākļu maiņa organismam ir stress.

Vēl viena būtiska lieta, kas ļoti ietekmē veselību, ir parazītu invāzija, kas rudenī vienmēr aktivizējas.

Savukārt, sākot skolu septiņu gadu vecumā, bērni saņem revakcināciju pret vairākām slimībām, bet vakcinācija arī atņem zināmu organismu spēku, un tas var būt vēl viens saslimšanas riska faktors.

Runājot par akūtām slimībām, lielākais pārpratums ir fakts, ka slimība tiek uzskatīta par negatīvu notikumu, kas ir pārsteidzis pacientu, un tāpēc to kļūdaini nosauc par cēloni. Patiesībā slimības izpausmes ir labākais iespējamais organisma aizsardzības veids un izveseļošanās garants. Tāpēc simptomi ir jārespektē un pareizi jātulko, lai varētu izvēlēties vispiemērotāko terapiju katram individuālajam gadījumam. Homeopātija kā ārstniecības metode ar šādu holistisku terapijas pieeju lieliski tiek galā, jo paredz organisma kā sistēmas ārstēšanu, ņemot vērā ne tikai konkrētos saslimšanas izpausmes veidus, bet arī respektējot saslimušā individuālās īpatnības un reaģēšanas tipu.

Pašlaik interese par homeopātiju arvien pieaug, un tas arī ir saprotami, jo ārstēšanās ir viegla un rezultāti labi.

Ārstējot akūtas saslimšanas, vissvarīgākie ir simptomi un sūdzības konkrētajā brīdī. Pacientam būtu precīzi jāraksturo saslimšanas izpausmes, savas izjūtas un simptomu izmaiņu apstākļi vai modalitātes. Tāpat ļoti svarīgi ir saslimšanu iespējamie iemesli. Piemēram – cilvēks ir tik ļoti jutīgs uz aukstumu, ka pilnīgi pietiek ar neapdomīgi izdzertu auksta ūdens glāzi, lai sāktos angīna ar stiprām kakla sāpēm, aukstuma sajūtu degunā ar bagātīgiem izdalījumiem, kuri var būt strutaini smirdīgi, kā arī stāvokli ļoti apgrūtina izteikta nakts svīšana. Pacientam ar šādām sūdzībām ļoti noderīgs būs preparāts Hepar sulfuris.

Bet, piemēram, Belladonna derēs situācijā, kad postošs izrādījies nevis aukstums, bet gan tiešie saules stari. Belladonna palīdzēs, ja drudzis ir ar augstu temperatūru, bez slāpēm, sarkanu seju, karstu galvu, aukstām rokām un kājām, sausām gļotādām.

Arsenicum album savukārt der pacientam, kas saslimstot ir izteikti nobažījies un trauksmains. Vissliktāk šie pacienti jūtas ap pusnakti, kad pastiprinās gan saaukstēšanās simptomi, gan trauksme, jo pat visparastākās iesnas šo pacientu apziņā ir dzīvībai bīstamas…

Natrium muriaticum lieto, ja slimības ainai raksturīga herpētisku izsitumu klātbūtne katras apaukstēšanās vai inficēšanās gadījumā.

Augustā un septembrī, kad gaisā sākam just rudeni ar miglu, mitrumu un vēsām naktīm, neaizvietojama izrādīsies Dulcamara. Šis preparāts noteikti patiks cilvēkiem ar pastiprinātu jutību uz mitrumu.

Izvēloties medikamentu pēc līdzības principa*, tiek nodrošināta tā mērķtiecīga iedarbība. Slimie audi uz līdzīgā preparāta iedarbību reaģē ar lielāku jūtību nekā veselie. Tādēļ var droši apgalvot, ka idiosinkrāzijas ideja precīzi raksturo homeopātijas būtību, un līdzības likuma lietošana gādā par rezonanses notikšanu starp preparātu un simptomu, kas nozīmē izveseļošanos.

Lai jel kādu zāļu vielu lietotu ārstniecībā, ir precīzi jāzina vielas spējas un īpašības – viss, ko tieši šī viela spēj darīt. Šo spēju noteikšanai Hānemanis piedāvāja ģeniāli vienkāršu un atjautīgu risinājumu. Un proti – izmēģināt šīs vielas uz veseliem cilvēkiem, veicot sistemātisku, standartizētu procedūru, kurā tiek precīzi fiksēti zāļu vielas izraisītie simptomi veselam cilvēkam. Lai viela tiktu uzskatīta par pilnībā izmēģinātu, tā tiek dota toksiskā, hipotoksiskā un stipri atšķaidītā un potencētā devā. Toksiskā koncentrācijā vielas ievada, lai tiktu izjaukta organisma homeostāze un mobilizēti aizsargmehānismi. Tieši aizsardzības sistēmas darbība demonstrē visu simptomu spektru visos organisma būtības līmeņos. Un tieši šo simptomu spektrs raksturo konkrētās zāļu vielas unikālo dabu.

Homeopātiskajā ārstēšanā lieto mazas devas. Medikamenti ir ļoti daudzas reizes atšķaidīti, tā pilnībā izvairoties no iespējamas toksiskas iedarbības. Zāļu vielas vispirms tiek padarītas par šķīstošiem elementiem un tad potencētas. Lai lietošana būtu vienkārša, no šķīdumiem tiek gatavoti graudiņi.

Visiem labu veselību un veiksmīgu homeopātisko ārstēšanos!

* Līdzības princips – slimnieka simptomiem jābūt līdzīgiem tiem simptomiem, kurus attiecīgās zāles izraisa veselā cilvēkā.

 

Rakstu lasiet arī „ārsts.lv” 2017. gada novembra numurā!
Portālā "ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!