Infekciju uzvaras gājiens

RSU profesore Dr.med. Angelika Krūmiņa, infektoloģe, hepatoloģe

Infekcijas slimības un parazitozes allaž bijušas sabiedrības uzmanības centrā, vēl vairāk – tās vienmēr prasījušas pastiprinātu sabiedrības uzmanību. Tiesa, laiku pa laikam politiķi un mediķi paziņo par vienas vai otras slimības pieveikšanu, taču parādās arvien jaunas infekcijas slimības, tiek atklāti jauni slimību izraisītāji.

Mikroorganismu loma pasaules skatījumā ir tikpat būtiska kā katra cilvēka labsajūta, psihiskā, fiziskā un garīgā veselība, kā arī dzīves kvalitāte kopumā.

(..)

Sezonālā gripa

Katru gadu aptuveni 10% Eiropas iedzīvotāju inficējas ar gripu, bet simtiem tūkstoši pacientu tiek hospitalizēti gripas izraisīto komplikāciju dēļ. Riska grupas ir vecāka gadagājuma cilvēki, mazi bērni, arī cilvēki ar hroniskām slimībām. Diemžēl jebkuram gripas slimniekam var attīstīties tādas nopietnas komplikācijas kā pneimonija, miokardīts, encefalīts, un no šīm komplikācijām var nomirt.

Līdz šim 2015.–2016. gada gripas sezonā dominē A (H1N1) pdm09 gripas vīruss, tas nozīmē, ka 61% gripas gadījumu izraisa tieši šis vīruss. Šis gripas tips izraisa smagāku slimību, nopietnākas un dzīvībai bīstamas komplikācijas 15–64 gadus veciem pacientiem, salīdzinot ar otru šogad sastopamo A vīrusu – A (H3N2) gripas vīrusu. Apmēram 23% saslimušo šogad konstatēts B tipa vīruss. Šogad augsta gripas vīrusa aktivitāte ir novērota Baltkrievijā, Grieķijā, Īrijā un Maltā, bet ļoti augsta aktivitāte – Somijā, Krievijā un Ukrainā.

(..)

Poliomielīts

Poliomielīts jeb bērnu trieka ir akūta enterovīrusu izraisīta infekcijas slimība. Vīruss sagrauj nervu šūnas, kas aktivizē muskuļus. Slimība var izraisīt smagu neatgriezenisku paralīzi vai pat nāvi. 2002. gadā Latvija saņēmusi sertifikātu kā no poliomielīta brīva valsts. Iespēja inficēties ar poliomielītu ir Āzijas un Āfrikas valstīs. Par endēmiskām valstīm joprojām tiek uzskatītas Pakistāna, Afganistāna un Nigērija. Endēmiskajās teritorijās ar poliomielītu visbiežāk saslimst bērni vecumā līdz pieciem gadiem, tomēr risks inficēties ar poliovīrusu pastāv jebkura vecuma nevakcinētai personai. 2016. gadā globāli nav neviena ziņojuma par savvaļas poliovīrusa 1. tipa izraisītiem saslimšanas gadījumiem, bet pērn gada pirmajās 40 dienās tika ziņots par sešiem saslimšanas gadījumiem. Šogad globāli vēl nav konstatēts arī neviens saslimšanas gadījums ar cirkulējošo vakcīnas atvasināto poliomielīta vīrusu.

Visu rakstu lasiet veselības žurnāla \"ārsts.lv\" marta numurā!

Angelika Krūmiņa