Dailonis Pakalns: Fitopreparāti gremošanas traucējumu novēršanai

Gremošanas problēmas izpaužas kā funkcionāli vai ar iekaisumu saistīti traucējumi. Parastākie simptomi ir gāzes, to uzkrāšanās, vēdera uzpūšanās, caureja, aizcietējums, atraugas, spazmas, slikta dūša, kas noved līdz vemšanai. Ar traucējumiem saistītie simptomi var būt nepareizu ēšanas paradumu sekas: ēst par daudz, ēst pārmērīgi ātri, barība ir par aukstu vai karstu, ir nekvalitatīva, grūti sagremojama.

Pirms sāk ārstēt gremošanas traucējumus, ir nepieciešams precīzi noskaidrot diagnozi, kas ļauj izvēlēties racionālāko ārstniecības līdzekļu kombināciju. Gremošanas sistēmas problēmu risināšanai izmanto arī plašu fitopreparātu spektru – visbiežāk ar pretmikrobu, pretiekaisuma, sāpes mazinošu, sekrēciju stimulējošu vai nomācošu, spazmolītisku un pārklājējdarbību.

Kuņģa darbības funkcionālie traucējumi, gastrīti saistīti ar sāpēm un dispeptiskiem simptomiem. Akūta gastrīta gadījumā var būt iekaisīgas izmaiņas kuņģa gļotādā, ko izraisījuši mikroorganismi vai ķīmiskas vielas. Fitoterapijā lieto drogas ar pretmikrobu, pretsāpju, miecējošu, pārklājošu, žulti dzenošu, vēdera izeju mīkstinošu un nomierinošu darbību. Hroniskam gastrītam raksturīgs gļotādas iekaisums ar deģenerācijas pazīmēm. Lieto drogas, kas aizsargā no agresīvām vielām, visbiežāk lieto kumelīšu ziedu, altejas sakņu, pelašķa lakstu preparātus. Hroniska gastrīta un aizcietējuma gadījumā papildus – rabarbera sakņu, krūkļu mizas, kasiju lapu preparātus, recidīvu profilaksei – piparmētru lapas, kumelīšu ziedus, pelašķu lakstus. Ja gastrīts ir kopā ar biežām caurejām, lieto melleņu augļu, vērmeļu lakstu novārījumus.

Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumā fitoterapijai ir palīgnozīme. Tā veicina bojāto audu reģenerāciju, uzlabo mikrocirkulāciju, stimulē imūnsistēmu. Akūtajā fāzē kā palīglīdzekļus lieto drogas ar pārklājošu darbību – altejas sakņu, kumelīšu ziedu, linsēklu pagatavojumus, bet remisijas fāzē – imūnspējas veicinošas, reģenerāciju pastiprinošas lakricu saknes, ķimenes augļus, rožu paaugļus, pelašķa lakstus.

Zarnu iekaisuma – hroniska enterīta – gadījumā fitoterapija pasargā gļotādu no patogēniem mikroorganismiem, mazina iekaisumu. Izmanto piparmētru un zemeņu lapas, kumelīšu ziedus, maura sūreņu, pelašķu lakstus.

Hroniska kolīta fitoterapijai noder drogas ar pretiekaisuma, spazmolītisku, pretmikrobu, asinsreci veicinošu darbību: piparmētru, salvijas lapu, vērmeļu, pelašķu lakstu, ķimeņu un fenheļa augļu pagatavojumi.

Fitopreparāti veicina gremošanas sistēmas darbību, iespaido gremošanas orgānu funkcionēšanu, novērš pārmērīgu sekrēciju, sliktu dūšu, vēdera uzpūšanos. Traucējumu novēršanai labākā ir ingvera tēja. Otra ieteiktākā gremošanas uzlabošanai ir piparmētru tēja: mazina spazmas, stimulē sekrēciju, lieto maisījumos ar citām drogām. Fenheļa tēja veicina barības sagremošanu, gāzu izvadīšanu, lakricas sakņu tēja ir efektīva kuņģa čūlas gadījumā. Ikdienā lieto spazmolītiskās drogas spazmu novēršanai; pretiekaisuma – kuņģa kairinājumu mazināšanai; sekrēciju veicinošās – siekalu un kuņģa sulas izdales pastiprināšanai; arī karminatīvās un ar pretmikrobu darbību.

Ir zināmi vairāki desmiti drogu, kas dažādās kombinācijās noder gremošanas sistēmas regulācijai. Kombinācijās iekļauj melisas un rozmarīna lapu, baldriāna sakņu drogas, kas novērš gremošanas orgānu spazmas, mazina gāzu uzkrāšanos, novērš sāpes. Svarīgas ir pārklājošās drogas, kas pārklāj kuņģa gļotādu, veicina slīdamību – altejas saknes, deviņvīruspēka ziedi.

Rūgtvielas ir tonizētājas, kas, kairinot garšas receptorus, veicina kuņģa sulas un gremošanas enzīmu sekrēciju, peristaltiku un žults izdali, stimulē sagremošanu. Rūgtvielu drogas ir dzeltenās genciānas, pienenes saknes, augstiņa, vērmeles, pelašķa laksti. Rūgtvielām ir daudz kopīga ar garšvielām. Atšķirība, ka rūgtvielas palielina sekrēciju lēnāk, bet darbojas noturīgāk un ilgāk un, stimulējot žults izdalīšanos, palīdz trekna uztura sagremošanā.

Fitopreparāti uztur gremošanas sistēmas funkcijas, kas saistītas ar citām organisma sistēmām, īpaši ar nervu sistēmu. Jāpievērš uzmanība šādiem organisma procesiem: ēstgriba un izsalkums, izvadīšanas regularitāte, absorbcijas veids un citi simptomi, kas var izpausties kā diskomforts, spazmas, gāzu izdalīšanās, dedzināšanas sajūta kuņģī, zarnu kūtrums vai aizsprostojums. Tieši fitopreparāti var nodrošināt normālu gremošanas orgānu kompleksu funkcionēšanu.

Īpaša uzmanība jāveltī bērnu un pusaudžu gremošanas sistēmas traucējumiem. Bērniem biežākā problēma ir sāpes kuņģī. Svarīgi noteikt to cēloni, kas var būt, piemēram, pārmērīgs apēsto saldumu daudzums, bakteriāla infekcija, parazīti vai slikta, nepiemērota diēta. Vēdergraizes padara bērnus kaprīzus, ātri uzbudināmus, liecina par nenobriedušu gremošanas sistēmu. Gremošanas problēmas bērniem var novērst ķimenes, koriandra vai fenheļa augļu, kumelīšu ziedu tējas, piparmētru un melisas lapas, pelašķu laksti atvieglo spazmas. Saistīta problēma ir nelaba dūša. Piparmētru tēja vai piparmētru karameles bieži novērš vemšanu. Secinājums – fitoterapija var būt viens no problēmas risinājumiem pediatrijā!

Bieža problēma ir gāzu uzkrāšanās zarnās. Parasti gāzes producē zarnu trakta baktērijas no nepietiekami sagremotas un absorbētas barības. Tas saistās ar zemu skābes saturu kuņģa sulā, zemu gremošanas enzīmu saturu, uztura neatbilstību, vāju zarnu peristaltiku. Šādos gadījumos lieto tā dēvētos karminatīvos līdzekļus. Tie ir aromātiskie augi, kas satur ēterisko eļļu, tonizē kuņģa gļotādu, palielina zarnu peristaltiku, likvidē spazmas, samazina gāzu rašanos.

Drogu izvēle ir plaša. Karminatīvās īpašības piemīt fenheļa augļiem, lavandu ziediem, piparmētras, rozmarīna lapām, paegļa čiekurogām. Rozmarīns dod divkāršu labumu: bez gāzu novadīšanas veicina arī kuņģa un žultspūšļa sekretoro darbību. Fenhelis un rozmarīns sekmē treknas barības sagremošanu. Populāri ir arī anīsa, ķimeņu, koriandra augļi, melisas, majorāna, vērmeļu laksti, baldriānu, pētersīļu saknes. Drogas var kombinēt, gatavot zāļu tējas, izmantot tinktūras vai ekstraktus, ēteriskās eļļas. Karminatīvais efekts rezultējas vismaz ar piecām darbībām. Jāatzīmē kuņģa iekšējās virsmas lokālā stimulācija, kas palielina tonusu, intensificē kontrakcijas, atvieglo gāzu izvadīšanu. Kuņģa sekrēcijas palielināšana saistās ar sagremošanas uzlabošanu, spazmolītiskās drogas novērš spazmas, īpaši atslābinot zarnas, kas atvieglo gāzu izvadīšanu. Antiseptiskā darbība ierobežo nevēlamo mikroorganismu attīstību, bet žults plūsmas veicināšana atvieglo sagremošanu un absorbciju. Parasti karminatīvos līdzekļus lieto pirms ēšanas vairākas reizes dienā.

Kombināciju sastāvu veido, iekļaujot drogas, kas veicina sagremošanu, novērš gremošanas traucējumus, stiprina organisma imūnsistēmu, nomierina, palielina labsajūtu. Ja maisījumi domāti sekrēcijas veicināšanai, tos lieto pirms ēšanas, ja sagremošanas nodrošināšanai – pēc ēšanas, bet citos gadījumos – brīvi jebkurā laikā.

Būtiska nozīme gremošanas sistēmā ir izvadīšanas regularitātei: traucējošs ir gan aizcietējums, gan caureja. Izteikta aizcietējuma gadījumā jālieto laksatīvie līdzekļi, kas iedalāmi trīs grupās. Pirmkārt, līdzekļi, kas kairina zarnu gļotādas receptorus un vēdera izeju izraisa pēc apmēram 8 stundām: krūkļu miza, kasiju lapas un augļi, rabarberu, lakricu un pieneņu saknes. Antraglikozīdus kā darbīgo vielu satur krūkļu miza, rabarberu saknes, kasiju lapas. Šie līdzekļi darbojas resnajā zarnā, izraisot pastiprinātu peristaltiku.

Otro grupu veido līdzekļi, kas palielina zarnu tilpumu, sašķidrina fēces, kavē šķidruma uzsūkšanos no zarnām: linsēklas, lamināriju lapoņi, blusu ceļtekas un cidonijas sēklas. Pie trešās grupas pieskaita augu eļļas – kukurūzas, saulespuķu, olīveļļu, kas atvieglo zarnu satura virzīšanos.

Caureja ir organisma gremošanas sistēmas darbības noviržu rezultāts. Raksturīgas vairāk nekā trīs defekācijas reizes diennaktī, palielināta šķidruma izvadīšana. Caureja var būt akūta vai hroniska, bet cēloņi var būt dažādi. Tā ir gan dispepsijas sekas un gremošanas traucējumi kuņģī, gan zarnu alerģiskās, infekciozās vai endokrīnās slimības, to var ierosināt rūgšanas un pūšanas procesi zarnās, enzīmu nepietiekamība, zarnu parazīti, zarnu kairinājums ar nepiemērotu uzturu, medikamentiem, var rasties no negausības ēšanā vai dzeršanā, emocionāla pārdzīvojuma vai veģetatīvās nervu sistēmas kairinājuma. Akūtai caurejai raksturīgs pēkšņu pašlimitējošu epizožu sākums, kas ilgst mazāk par 48 stundām.

Augu drogas, kas novērš nespecifisku akūtu caureju: melleņu ogas, ozolu mizas, stāvā retēja sakneņi. Var lietot tīruma kosas, vērmeļu un pelašķa lakstu komplekso tēju. Nozīmīgas caurejas novēršanas preparātos ir miecvielas.

Ja hronisku zarnu iekaisumu pavada caureja, rekomendē drogas ar pārklājējdarbību, miecējošu, pretiekaisuma, spazmolītisku darbību: dzeltenās kaķpēdiņas ziedus, ķimenes augļus, salvijas lapas.

Taču, ja caureja nepāriet 3–4 dienu laikā, nepieciešama ārsta konsultācija. Īpaši bīstama ir hroniska caureja, kas regulāri atkārtojas ilgākā laika periodā un var būt gremošanas trakta nopietnu traucējumu simptoms.

Gremošanas sistēma vispirms jāsakārto ar diētu – pareizu uztura izvēli, pēc tam arī fitoterapeitiski. Svarīgi rast ātru sāta sajūtu, piemēram, pievienojot ēdienam garšvielas, ēst trīs reizes dienā, atmest pārspīlētu neēšanu vai izvairīšanos no šķietami neveselīgiem produktiem. Regulāri badojoties, vienmēr būs jūtams izsalkums, nevis sāta sajūta, kas nepieciešama, lai neizprovocētu nekontrolētu ēšanu. Ir svarīgi novērtēt izsalkuma un sāta simptomus, nejaukt slāpes ar izsalkumu.

Neatkarīgi no vecuma visiem jāēd svaigi dārzeņi, graudaugu produkti ar augstu šķiedrvielu saturu. Uzturā ieteicamas zāļu tējas, kas veicina gremošanu, profilaktiski nodrošina, lai gremošanas problēmas nekļūtu hroniskas, optimizē veselības stāvokli kopumā, stiprina imūnsistēmu. To sastāvā var iekļaut rozmarīna un salvijas lapas, pieneņu saknes, ingvera sakneņus, kumelīšu ziedus, fenheļa augļus. Zāļu tējas palīdzēs sliktas dūšas, grēmu, atraugu, gāzu, caurejas gadījumos. Absorbcijas un gremošanas uzlabošanai pirms maltītes ieteicami enzīmu preparāti.

 

Dr.biol. DAILONIS PAKALNS

Farmaceits

60 gadu pieredze ārstniecības augu jomā

Tālr. 29173281

E-pasts: dailonis.pakalns@gmail.com

Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!