Aknām domātie medikamenti var kaitēt

Anatolijs Danilāns, gastroenterologs

Es dziļā godbijībā noliecu galvu Latvijas aknu priekšā. Šim krāšņajam orgānam dzīve mūsu valstī ir ļoti grūta. Aknām uzbrūk vīrusu ordas, visbiežāk B vai C hepatītu izraisošie vīrusi, pretīgas indes, kas piesārņojušas ēdienu, gaisu, augsni, ūdeni. Aknām neliek mieru arī citu orgānu slimības – otrā tipa cukura diabēts, sirds un asinsvadu sistēmas slimības, nieru slimības.

 

Kaut kas ne visai saprotams noticis ar Latvijas iedzīvotājiem. Daudzus jo daudzus sagrābusi kaislīga vēlme aknas sabendēt. Šim nolūkam lieti noder alkohols, smēķis, bez jēgas un saprašanas lietoti medikamenti. Samērā daudzi cilvēki aknu bendēšanas jautājumu risina ļoti nopietni, piemēram, ievada sev vēnā B un C hepatīta vīrusus (narkotiku lietotāji). Venerologi teic, ka B vīrusu viegli var iegūt dzimumakta laikā (vieglāk nekā gonoreju), ja kādam no partneriem vīruss jau ir.

 

Latvijas cilvēki aptaukojas, jo šķiet, ka viņi zina – treknums efektīvi bojā aknas. Šie cilvēki dara visu, lai iedzīvotos tuklumā – vezumiem patērē saldus, kalorijām bagātus ēdienus (kūkas, konfektes, baltmaizi, kartupeļus) un dzērienus (saldinātos jogurtus, kolu). Lai gūtu vēl labāku gala rezultātu, cilvēki iespējami maz kustas, met līkumu stadioniem, parkiem, sporta zālēm, peldēšanas baseiniem, velosipēdiem, viņus pārņem šausmas, ja nākas uzkāpt 3.–4. stāvā pa kāpnēm. Patiešām, kāpēc pāris kilometru būtu jāiet kājām vai jābrauc ar velosipēdu, ja daudz ērtāk to pašu izdarīt, sēžot mašīnai pie stūres, vai pacelties blakus stāvā ar liftu.

 

Līksmojiet, gastroenterologi, līksmojiet, hepatologi! Latvijā darba jums netrūks. Daudzi jo daudzi cilvēki apgādās jūs ar sabendētām aknām, rūpēsies par to, lai jūs varētu paārstēt aknu iekaisumu, aknu cirozi un aknu mazspēju. Visu cieņu cilvēkiem, jo Māte Daba viņiem dāvājusi ļoti stipras aknas un to sabeigšana prasa gadiem ilgu un cītīgu nopūlēšanos.

 

Tomēr, ja pabīda sāņus melno humoru, tad nākas apsvērt jautājumu, kā var aknas pasargāt. Patiešām – Latvijas aptiekās ir daudz dažādu medikamentu, kas stiprina aknas, piemēram, Essentiale, Essentiale Forte N, Carsil u.c. Tos sauc par hepatoprotektoriem. Tos var iegādāties jebkurā laikā, turklāt ārsta recepte nav vajadzīga.

 

Hepatoprotektori ir antioksidanti (neitralizē bīstamās oksidatīvās vielas), sargā aknu šūnas un palīdz tām atjaunoties; silimarīnu izmanto alkohola izraisītas aknu cirozes ārstēšanai. Ir veikti pētījumi, kas demonstrē hepatoprotektoru efektivitāti. Taču šiem pētījumiem ir savāda likumība. Hepatoprotektoru varēšanu aizsargāt aknas demonstrē tikai zemā zinātniskā līmenī veikti vērojumi. Savukārt ar placebo (vielas bez jebkādas farmakoloģiskas iedarbības) kontrolētu, salīdzinošu, daudzu centru pētījumu vai nu nav, vai arī tie nav spējuši parādīt neviena hepatoprotektora efektivitāti! Hepatoprotektori nepalīdz glābt dzīvību alkohola izraisīta akūta hepatīta slimniekiem. Nevienā civilizētā valstī ārstu metodiskajās rekomendācijās nav pieminēti hepatoprotektori kā medikamenti, kas derētu hronisku aknu slimību ārstēšanai.

 

Īstenībā hepatoprotektori beigu galā dažreiz var nodarīt ļaunu. Es negribu iepotēt domu, ka šīs substances ir indīgas, kaut gan nevēlamas blaknes var izraisīt jebkura viela, arī hepatoprotektori. Lielākais ļaunums slēpjas citur, tas ir cilvēka galvā. Lietodams nekam nederīgo hepatoprotektoru, slimnieks var justies labāk (placebo ietekme), pat analīžu rezultāti var kļūt labāki. Laimes pārņemtais slimnieks, lietodams hepatoprotektorus, mēdz novirzīties no aknu ārstēšanas īstenā ceļa. Hronisku aknu slimību ārstēšanas pamata postulāts ir novērst cēloni, kas bojā aknas.

 

Hepatoprotektoru lietotāji necenšas to darīt. Patiešām, kāpēc man jānopūlas ar ēšanas jautājumu kārtošanu, kāpēc jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm? Es taču lietoju hepatoprotektoru, un līdz ar to viss ir kārtībā. Nav gan viss kārtībā! Ielāgojiet cieši, ka visos gadījumos, kad aknas gandēsiet arī turpmāk, daudziem jo daudziem tas izdosies. Un pilnīgi pie vienas vietas ir tas, vai jūs lietojat vai nelietojat šos neefektīvos medikamentus. Patiešām, daudzi cilvēki, lietodami, piemēram, esenciāli, neatsakās no alkohola. Tā sacīt, esenciāle mani pasargās no alkohola postošās ietekmes. Tā ir absurda doma. Ja jūs turpināsit lietot alkoholu, tad ielāgojiet – nevienam no hepatoprotektoriem nav ne mazākās daļas par alkohola aknu bojājošo ietekmi.

 

Mūsu ausis piekladzina radio, avīzes – hepatoprotektori ir labi gan. Lūdzu, pērciet un lietojiet tos daudz. Lietot hepatoprotektorus mūs aktīvi aicina informācijas līdzekļi. Es šiem saukļiem pretojos un savu rakstu beigšu, vēlreiz uzsverot: HEPATOPROTEKTORU MUMS NAV!

 

Anatolijs Danilāns