Agnese Ūdre: Esi gudrāks par vīrusiem!

Mūs aktīvi aicina vakcinēties pret gripu, paziņu lokā jau dzirdamas runas par pirmajiem saslimšanas gadījumiem ar kādu vīrusu. Tradicionālās aukstā perioda slimošanas sāk uzņemt apgriezienus, tāpēc nekavējies stiprināt imunitāti!

  1. Ievēro atpūtas un darba režīmu. Nakts miegam atvēli ieteicamās astoņas stundas, lai organisms pilnvērtīgi atpūstos un būtu spēkpilns, nonākot saskarē ar kādu vīrusu, kad tas grasās ieperināties tavā organismā. Katru dienu atvēli laiku arī pastaigām svaigā gaisā – tas vieglāk izdarāms, ja iespējami daudz pārvietojies ar kājām, nevis automašīnā vai sabiedriskajā transportā. Un, protams, organismu stiprina arī regulāras mērenas fiziskās aktivitātes – vismaz 30 minūtes katru dienu, pakāpeniski palielinot slodzi.
  2. Iespējami bieži mazgā rokas ar ziepēm un siltu ūdeni. Tas ir efektīvāk nekā lietot roku dezinfekcijas līdzekli. Vairākas reizes dienā vēdini telpas un atceries par aromterapijas brīnumaino iedarbību – imunitāti stiprina eikalipta, tējaskoka, lavandas, rozmarīna un piparmētras ēteriskās eļļas. Izmanto šo eļļu maisījumus gaisa atsvaidzināšanai, kā piedevu vannai, arī inhalācijām.
  3. Atceries par veselīga uztura pamatprincipiem. Svarīga ir olbaltumvielu uzņemšana atbilstīgā daudzumā. To aprēķina pēc formulas: ķermeņa svars (kg) x 0,8; rezultāts ir optimālais diennaktī nepieciešamo olbaltumu daudzums gramos, kas nodrošina imūnsistēmas darbību. Katru dienu apēd vismaz 500 gramus augļu un dārzeņu, vēlams – svaigā veidā. Ikdienas uzturā centies iekļaut dabīgus produktus, kam piemīt pretiekaisuma darbība, – dzērvenes, smiltsērkšķus, ķiplokus, ingveru, medu.
  4. Nesmēķē un ierobežo alkohola patēriņu. Arī tas stiprinās tavu imūno sistēmu. Iespējami daudz (vismaz 2 litrus diennaktī) dzer šķidrumu – ūdeni, tēju.
  5. Atceries par ikgadējo vakcināciju pret gripu. Īpaši svarīgi  vakcinēties ir riska grupām – grūtniecēm, senioriem virs 65 gadu vecuma, cilvēkiem ar hroniskām slimībām: cukura diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, plaušu slimībām u. c., kā arī tiem, kas sava darba specifikas dēļ ikdienā ir saskarē ar daudziem cilvēkiem.
Rakstu lasiet arī „Ārsts.lv” 2018. gada decembra numurā!
Portālā "Ārsts.lv" publicēto rakstu pārpublicēšana iespējama tikai tādā gadījumā, ja ir norādīts raksta avots!